Над 200 български учени и обществени дейци участваха в национална дискусия по съвременните проблеми в българо-македонските отношения.
Тя бе организирана от трите неправителствени организации - Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ), Асоциация на българите по света (АБС) и Движение за българо-македонско приятелство (ДБМП).
По време на дискусията бяха зададени много въпроси и направени конкретни предложения, които ще бъдат систематизирани.
В доклада си при откриването й акад. проф. д-р Григор Велев, председател на БАНИ, подчерта, че резултатите от проведената дискусия трябва да доведат до създаване на Концепция за нова политика на България спрямо Македония.
В началото на дебата бе направен един преглед на македонския въпрос. Акад. Димитър Гоцев разгледа обстойно "Борбите на българските национално-революционни и просветни организации (БНМОРО, ВМОРО, ВМОК, ВМРО и Българската екзархия) за освобождение на Македония".
Създаването на Народна република Македония на антибългарска основа бе обект на изложението си дописният член на БАНИ Иван Николов. Той подчерта че това е било неизбежно, тъй като става през 1945 г. на базата на решението на Коминтерна за съществуване на „македонска нация".
В своето изказване проф. д-р Иван Кочев се спря на издадената от Македонската академия на науките и уметностите Енциклопедия „Македония".
Той подчерта, че става дума за отношението на Македония към цялата българска хуманитаристика, към българската дипломация и въобще към всичко българско.
Проф. Кочев изтъкна и друг един факт - половината от съставената от над 300 „македонски учени" енциклопедия е насочена против България. Когато човек изчете тази енциклопедия, заяви той, стига до извода, че няма България, има само Македония. Затова Кочев приветства позицията на страната ни да се готви от БАН.
Според проф. Никола Алтънков ние се лутаме в едно блато и затова той предложи да се търси „нов подход". Защото България не е създала проекта Македония, това бе опит за решение на сръбски стратегически, географски и военен проблем.
След това в средата на 20 в. той е иззет и превърнат в комунистически проект. Затова според проф. Алтънков, докато комунизмът не изчезне, ние няма да се справим с македонския проблем. Той се аргументира и с факта, според него, че българският национализъм и в България, и в Македония е смачкан.
В горния дух бе и изказването на Иван Николов, председател на Българския културно информационен център „Босилеград", който заяви, че процесът на дебългаризация на Македония е осъществен и със съдействието на българските комунисти и припомни македонизацията след Втората световна война на Пиринския край.
Това, по думите му, днес създавало проблеми в споровете с отявлените сърбомани в Скопие. Кога най-сетне, запита Николов, през Македония ще мине този информационен поток, който ще разруши фалшификациите на историята. Македония трябва да плати цената на членството си в ЕС, категоричен бе той.
Пенчо Пенчев от "Обединени българи" обаче заяви, че и България, и Македония, и Сърбия, и Гърция, и Турция са извадени от европейските ценности така, както те са формулирани в Хартата за свободите в Европейския съюз. Защото днес на страните-членки на ЕС и на тези, които се стремят към него, се предлага не съюз, а федерация, която не отговаря на интересите им.
От своя страна, Петко Тодоров призова дискусията да бъде насочена към някаква цел, защото ни липсва национална доктрина, национално образование и национален идеал, а ведомствата и партиите не правят нищо за противодействие на политиката, която Македония води на дебългаризация.
В отговор на този апел акад. проф. д-р Григор Велев прочете проект на декларация до министър-председателя Бойко Борисов и до министъра на външните работи Николай Младенов.
Той постави въпроса: „Защо България не изгради стратегия за политиката ни към Македония през последните 20 години?" и заяви, че новата ни политическа линия трябва да се основава на принципа - „Един народ в две държави" и понятията „българин и македонец" са синоними.
И стартира дискусията с питането: „Какви политически условия трябва да поставим пред правителството на Р Македония за урегулиране на нашите взаимоотношения?"
В началото на дискусията по проектодекларацията д-р Иван Николов от БАНИ заяви, че македонският въпрос не трябва да се включва в контекста на проблема „Западни Балкани" и обясни защо България не трябва да излиза съвместно с Гърция в политиката за неприемане на Македония в ЕС.
Валентин Катарджиев изрази мнението си, че ако Македония бъде приета за член на ЕС, без да поставим условията си, то тогава ние ще бъдем в по-слаба позиция. Затова трябва, заяви той, да се включи в декларацията и точка, която да задължи българската дипломация да работи по-активно за разясняване на нашата позиция пред Брюксел и страните-членки на Европейската общност.
Председателят на Македонския научен институт проф. д-р Трендафил Митев пък даде предложение правителството да прекара през Народното събрание решение, в което да се казва, че отношенията ни с Македония се градят на общия ни исторически корен.
И да бъде обяснено защо преди 23 години признахме републиката безусловно, а сега поставяме условия. Нужно е, според проф. Митев, също така да бъде заявено ясно, че ние нямаме претенции към държавата им!
Въз основа на проекта и дискусията организаторите формулираха българските национални приоритети, които българското правителство трябва да представи пред македонското като условие за приемането на Р Македония в ЕС:
1. Признаване съществуването на „Българска национална общност" в Р Македония;
2. Признава правото на всеки българин свободно да заявява и защитава националната си принадлежност в Р Македония;
3. Да се включи в графите за статистическо демографско проучване и националната идентичност - българин и българи, както са регистрирани други национални общности в Р Македония (албанци, власи, цигани, торбеши, сърби и др.);
4. Да се гарантира правото на българите в Р Македония да се сдружават в организации, движения и партии;
5. Политическите партии на българите да имат право да се регистрират за участие в изборите за парламент и президент, както и да издигат свои кандидати;
6. Да се гарантира правото на българите да издават свои вестници и да имат свои медии;
7. В районите, където живеят българи да се разреши разкриването на български училища, читалища и клубове;
8. Да се признае от Р Македония, че до 1945 г. включително по време на Османското владичество населението на Македония е било българско, говорел се е български език. В градовете Скопие, Битоля, Охрид и Струмица векове наред е имало български училища и черкви;
9. Да се разреши на български културно - просветни организации да реставрират исторически паметници, построени от българската държава;
10. Да се разреши на българската държава да възстанови и поддържа гробищните паркове на българските войници, загинали по време на Балканските и Първата световна война.
В заключение на приетата декларация се заявява, че авторите й искрено вярват, че премиерът и неговият екип ще отстоява националната ни кауза за Македония последователно и безкомпромисно.
Едър Печен
на 19.01.2013 в 21:06:06 #27БунтарУ, благодаря за коментара и за възможността за разговор. Жалко, че в тези времена трудно се общува така, не само във форума, а изобщо...Ще продължим и в бъдеще
Поздрави
Бунтару
на 18.01.2013 в 20:40:14 #26Печен, интелигентни и възпитани хора като тебе могат да накарат много дървени глави край вардаро да се замислят за българските си корени. Изроди и комплексари като Соколето, каракачановци и атакаджии могат да отвратат дори хората от пиринско. Всеки бяга далеч от такава сволоч. Иначе истината по доста пропагандни въпроси в нашата преса е различна. Пример - Спаска Митрова, скорошният случай в СТрумица
Едър Печен
на 18.01.2013 в 20:23:54 #25БунтарУ, не вземай чак толкова навътре форумни полюции. Хората са тук предимно, за да си чешат езиците и безделничат зад анонимен екран. Чак да теглиш черта и да правиш генерални изводи...нелепо е. Лично аз ако се водя по македонски форуми, трябва на снимка да ги удрям като ги видя. Но не би, даже съм кумувал в Скопие. Лугьето са готини, интелигентните хора с намигане те разбират... За истината съм съгласен, но как и колко от тази истина изкарваш на пангара, всеки да те гледа и сочи, това е друг един въпрос. Мисля, че по вашия край добре знаете тези правила
Левски...ами, че човекът и за Тракия не е направил кой знае колко, не знам във Видинско и Трънско колко е направил. Нормално, центърът на българското землище е бил и центърът на революционните процеси. По периферията е било мъгла. Впоследствие се образуват много центрове и т.н.
Подрави
Бунтару
на 18.01.2013 в 19:50:09 #24"...ПП Ти чувстваш ли се българин (не само бг гражданин)?.." Печен, ДА, чувствам се българин. Но колкото повече чета ИЗРОДИ като Сополкото, се замислям дали имам ожбщо с такава сволоч. И да си българин, патриот не значи да не виждаш истината и фактите такива каквито са. Казах за Левски. Истината е че е голям българин, направил много за БГ, но нищо за Македония
Олаф БГ
на 18.01.2013 в 17:04:44 #23Эту строчку вспомнил космонавт, ...и подумал: «Ну какой я ангел!» ...Космонавт никогда раньше не был за границей. И вдруг границ не стало. Все полосатые столбы, ничейные перепаханные полосы, колючая проволока, пограничники, овчарки, таможни — исчезли. Из космоса их существование казалось противоестественным, нелепым. Многое стало до смешного непредставляемым, как, например, слово «прописка»… тълковен речник прописка - жителство (задължителна регистрация в столицата след дългогодишна процедура и чакане преди 1989 г., пример: Софийско жителство, Московско жителство)
Олаф БГ
на 18.01.2013 в 16:56:43 #22на Балканец В пост Но 1 критикувах списъка. Проблемът на списъка не е в идеите му (аз съм за 100% целия), а в поднасянето и формулировките. Например, този списък изброява българи, албаници, а не вписва и македонци например, знаеки че там има и такива. Така една единствена дребна буква някъде в средата, недомислена, изяжда всичко и го прави безполезен...
Едър Печен
на 18.01.2013 в 16:51:23 #21БунтарУ, каквото е направил и Ванчо Михайлов за дядото от село Крушари, Генерал Тошевско... Мисля, няма да отречеш националата принадлежност и на двамата
Не считаш ли, че по тази логика на тотална деконструкция, трябва да се върнем към някаква форма на родово общинен строй? Да не говорим за Македония и България, Англия дори трябва да я разложим за съставни части- англи, сакси, юти, викинги...
ПП Ти чувстваш ли се българин (не само бг гражданин)?
Anthony
на 18.01.2013 в 16:49:57 #20И ако макетата не признаят точките кво от тва? Нямаме дори армия с която поне да ги сплашим.
Бунтару
на 18.01.2013 в 16:22:47 #19Соколче, каракачанско изродче. Учените в БГ нямат категорично мнение от къде идват прабългарите. Памир, Иран, степите. Всичко е измислица. За жал. След като ти почна с благословиите, нека има и една санданска за тебе. Ега дърта циганка ти сере на гробо изрод скашкан.
Бунтару
на 18.01.2013 в 16:03:02 #18Абе ние се бъзикаме с макетата, но още не знаем от киде са дошли конските опашки. А сме 21-ви век. И един стар виц. На една полянка, се срещнали прабългарин и славянка, джиджи, миджи, цуни, гуни, и се родило , хем крадливо, хем ебливо.
Harvester
на 18.01.2013 в 15:32:49 #17Къде ще се мерим с македонците бре... Хилядолетия, преди някой да е чул за българите, Адам е ръчкал Ева Адамовска на брега на Охридското езеро. Децата им са изпратили първия изкуствен спътник, познат днес като The Moon. Открили са Fast Food и са го патентовали като Мак Донълс. Измислили са наденицата и манастирската препеченица. Сътворили са Ал. Македонски, Атила Македонски и Чингиз Македонски. Посадили са първите оранжерийни домати... и т.н. Виц: Първата Световна Война - дъжд, студ... Български картечар се е окопал с един македонец и обстрелват френските позиции. - Абе, брАто, да те питам... На кво мирише кръвта? - пита макето - Млъкни, че не мога да се съсредоточа бе! - отговаря българинът. - КАжи бе, брАто, на кво мирише кръвта? - На лайна мирише - Ееееее, брАто, а я съм люто ранен.
Бунтару
на 18.01.2013 в 14:35:31 #16Соколче, в грешка си. Всеки който има различно мнение от агента Каракачанов е ОМОВЕЦ. И те са като вас промити мозъци. А за пожеланието. Ега гледаш тревата отдоле па ти.
Бунтару
на 18.01.2013 в 13:46:04 #15Tова което искаме от македонците, ние сами не го спазваме спрямо тях. Я някой да обясни на дядото от с.Кулата или от Охрид какво е направил за неговия край Левски, Ботев и какво му е общото с тях?
Civic Mundi
на 18.01.2013 в 13:29:32 #14Закъсняло действие от българска страна, но все пак в правилната посока. Има още дълго време да поправяме белите причинени от анти-българската политика на рублофилите. "Изпущена" работа, но все пак трябва да се прави правилното нещо, а то е отстояване на българските позиций. В момента политиката на Македония е водена от един минотарен, но крайно агресивен про-сръбски елит. Простака не разбира от блага дума, а от прът!
Балканец
на 18.01.2013 в 13:06:38 #13Олаф БГ, Никой практически не отрича на правото на всеки индивид да се самоопределя по собствено желание. Но това е в рамките на свободната воля, без да се засягат правата на останалите. Ако индивидът, присвоявайки си националността „марсианец” смята, че може вече да претендира на собственост на планетата Марс, той вече за психиатрията. Ако обаче една цела държава приеме, че присвоявайки си името Македония има право на претенции върху целата историко-географска област Македония, то това вече е засягане на правата на околните държави и това вече не може да бъде толерирано. А ако тази държава в изпълнение на „Националната си Историческа Доктрина” впрегне цялата си мощ за надъхване на истерия в населението си и омраза към съседите, то това вече требва да бъде пресечено в основа. Защото именно историята ни учи, че неглижирането на тези неща водят до страшни кървави войни. Ако некой беше спрел Хитлер още в Мюнхен през 1923, преди да надъха един цел народ, че са единствения богоизбран народ от „свръхчовеци”, че останалите народи са отпадък, натрапници и т.н. , тогава щяха да бъдат избегнати страшните ужаси на WWII. Затова ние не требва да си затваряме очите пред истерията в Македония под ръководството на това мини издание на Милошевич. Били библейски народ, областта Македония била техна, Солун им бил столица, българите били натрапници, татари, гнаси, црнци, убийци и окупатори на Пиринска Македония, откраднали им езика, азбуката, музиката, историята. Гърците били африканци, цигани, изроди, измислен народ и окупатори на Егейска Македония. Това, че са малък народ, не требва да ни кара да неглижираме проблема. Косовските албанци беха малък народ, но когато влезнаха в играта на голем играч, получиха Косово и направиха етническа чистка.
Балканец
на 18.01.2013 в 12:44:27 #12Олаф БГ, Няма понятие „наша историческа доктрина”. Има НАУКА ИСТОРИЯ. Има исторически факти и артефакти подкрепящи Науката История. В света, не само у нас, има университети, които имат „Исторически факултети”. В тези факултети има специалисти(професори, доценти, люде, на които това им е работата), които на база историческите факти и артефакти са определили историческате факти. Тези специалисти се събират на симпозиуми, публикуват проучванията, направени в рамките на изследовалските институти, археологическите разкопки, наличните артефакти. На тази база се определя световната ИСТОРИЧЕСКА НАУКА. Затова е странно, че има разлика между историята, пропагандирана в Македония и историята, преподавана в университетите в Оксфорд, Кембридж, Принстън, Сорбона, Хайделберг и т.н. А това е така, понеже в света има Историческа Наука, а в Македония има „Национална Историческа Доктрина”.
Балканец
на 18.01.2013 в 12:21:22 #11Минувач, Ако имаш предвид последното преброяване у нас, там тази графа беше отворена, демек всеки можеше да пише каквото си иска: македонец, германец, марсианец, джедай или така, както му харесва. А при преброяването в Македония (което албанците спряха, поради манипулации) нито имаше графа българин, нито имаше отворена графа. В Македония до преди неколко години българската идентичност за местните беше инкриминирана.
Nаukata_ne_moje
на 18.01.2013 в 11:14:27 #10Има, пич!На последните две преброявания някои дори китайци се писаха!Можеш и ескимос да се пишеш при преброяването!
Минувач
на 18.01.2013 в 11:05:34 #9Извинете ме за невежеството, но при определяне на националната идентичност в България има ли графа "македонци"? Това ще е един от въпросите, които ще ни поставят живеещите зад Благоевград.
bgArmor
на 18.01.2013 в 10:52:32 #8съгласен съм с почти всичко,но ми изглежда твърде наивно да мислим,че може да има консенсус с тия промити югославски тикви.а точка 10 дори и да се приеме,от наша страна никога няма да се изпълни...всичко българско в Македония отдавна е умряло.останали са шепа индивиди.реален шанс поне да защитим историята си,имаме единствено ако заемем обща позиция с Гърция и бухаме вето до откат.