Дипломатическият провал около признаването на новата страна има заплашителни изводи за сепаратистите в малцинството в единбургското правителство.
6 страни от Европейския съюз се страхуват, че този пример ще се превърне в пример за етническите малцинства, живеещи в границите им.
Ако Шотландия някога гласува за независимост може лесно да даде пример с Косово, с което да блокира членството си в Европейския съюз. Опонентите са силни.
Кипър реши да избегне подобен пример, който може да реши легитимността на самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република и осъди декларацията за независимост на Косово като „нарушение на териториалната цялост и суверенитета на Сърбия".
По този въпрос външният министър Ерато Козакоу-Марколис заяви, че „ще постави опасен прецедент".
Усещането е еднакво силно в Словакия и Румъния, където етническите унгарци съставляват съответно 10% и 6% от населението.
Парламентите на двете страни отхвърлят признаването на Косово с голямо мнозинство. Някои словашки депутати открито обвиниха свои унгарски сънародници, че планират отделяне.
Траян Бъсеску, президентът на Румъния, директно каза на срещата с НАТО, че „това е рискован прецедент.
"Какво послание изпращаме на мулти-етническите общества или тези, които са изправени пред етнически въпроси?", попита той.
Испания има по-добри доводи за реакцията си. Сепаратистите в Баския район, които сега подновяват насилието, гледайки открито на Косово (и Шотландия) за кураж.
Други региони (Каталуния, Валенсия, Галисия) също настояват за по-голяма автономност.
Испания през по-голямата част от 2007 година, притискаше колегите си от Европейския съюз да потушат ентусиазма на Косово.
Премиерът на Испания Хосе Луис Сапатеро официално се присъедини към редиците на опонентите на новата държава.
Шотландските националисти винаги са действали безгрижно спрямо Европа, заявявайки, че автономна Шотландия автоматично ще остане член на Европейския съюз.
Анализи на екипа обаче, който работи върху правни казуси към университета в Лондон (University College London`s Constitution Unit ) показват, че Шотландия не би могла автоматично да наследи членството си в Европейския съюз.
Юристите националисти разчитат на Виенската конвенция, създадена да изясни придържането към договорите, които предшествениците на наследниците на колониалните страни са подписали.
Но конвенцията е слаба. Само 21 страни са я подписали, само пет от които са членки на Европейския съюз и нито една не е по-голяма.
Нещо повече, конвенцията не се прилага ако би могла да промени радикално договорът от Рим, който трябва да допусне Шотландия до Европейския съюз, а не само да даде право на гласуване в Министерския съвет и Европейския парламент.
Шотландските националисти спорят за това, че другите страни членки на Европейския съюз не биха изолирали Шотландия. Повечето членове на ЕС , вероятно и останалата част от Великобритания, биха разсъждавали по този начин.
Да, това сериозно подценява страхът, който е обхванал страните, които са против независимостта на Косово.
Мотивацията им е националистическа и както Шотландската националистическа партия, така и те поставят страната си на преден план.
Национализмът на Балканите е дълбока сила, която по-умерената политическа култура на Западна Европа лесно подценява.
Ако тези страни смятат, че независимостта на Шотландия ще окуражи техните сепаратисти - лидерите на района Баск и тези на турските кипърци, които открито приветстваха Косово като прецедент - блокирането на членството на Шотландия в ЕС ще бъде единственият начин за възпрепятстване.
Ако страна членка на ЕС самостоятелно обяви налагане на вето върху промени по договора от Рим, за да го пригоди към отделянето на държавата, шотландския национализъм ще е безсилен.
Тази несигурност може да е осакатяващо вредна за шотландските сепаратисти. 50% от износа на Шотландия е към страни от ЕС и „Шотландия в Европа" е основна част от сепаратистката стратегия.
След като дебатите около независимостта са подновени, избирателите ще търсят потвърждение за това, че няма да им бъде отказано членство в ЕС в последния момент ако се домогнат до независимост.
След като законните средства са ненадеждни и страните от ЕС са враждебно настроени, предпазливите шотландски избиратели може да не се решат на една игра на балканска рулетка.
GOLDY
на 28.03.2008 в 08:27:57 #54
the_trump
на 25.03.2008 в 15:40:58 #4veso_t
на 21.03.2008 в 13:03:45 #3Читател
на 21.03.2008 в 10:04:15 #2sluchaen
на 21.03.2008 в 10:02:46 #1