Акциите на технологичните гиганти Amazon и Alphabet са на крачка от рекордните 1000 долара. Тяхната висока стойност обаче породи дебата дали не трябва компаниите да разделят ценните книжа, за да дадат възможност на по-малките инвеститори да ги купят на по-ниска цена.
Разделянето на акции става чрез емитирането на даден брой нови книжа, които се заменят срещу досегашния брой акции, държани от инвеститорите.
Има обаче още един фактор, който наистина трябва да бъде обмислен от ръководствата на двете корпорации - скъпите книжа могат да отворят вратата за потенциални манипулации на пазара.
Майкъл Фрайдман, който е експерт във фирмата за електронна търговия Trillium, обяснява как може да стане това. Според неговата логика всичко се крие в стойността. Когато цената е прекалено висока, търговията с тези акции е много слаба.
Това означава, че има много малко оферти от фирмите и предложения на инвеститори, които да се следят от пазара. И всяка единична сделка може да оскъпи още книжата.
А колкото по-често се случва това, толкова повече се увеличават шансовете за манипулация. Пример са заявяваните намерения за покупка, които "напомпват" цената, и се анулират в последния момент.