При 56 фирми за бързи кредити в регистъра на Българската народна банка (БНБ) са открити нарушения, а срещу 9 от тях са заведени колективни искове. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов в интервю за БНР.
По неговите думи в най-честият случай нарушенията са свързани със срокове за уведомяване на клиентите. Маргаритов посочва, че срещу останалите компании не са заведени дела, тъй като те са предприели необходимите мерки за отстраняване на неизправностите.
"Ние сме заливани понякога доста агресивно в онлайн пространството и ефира на медиите от всякакви оферти за бързи кредити. В това няма нищо лошо, ако го разглеждаме като възможност да избираме", казва Маргаритов.
"Не бива обаче да се спираме на първата възможна оферта, изкушени от анонса за 0% лихва, а да се вникне в смисъла на посланието и да се направи съпоставка дори при остра необходимост от получаване на такъв заем", допълва той той.
По думите на ръководителя на КЗП при предсрочно изискуем заем, без значение причината за това, кредиторите могат да изискват само тази част от лихвата по дълга, която е начислена за периода на ползването на кредита.
Маргаритов обяснява още, че при предсрочно погасяване на цялата сума също не се дължат лихви за периода, в който заемът вече няма да бъде дължим.
"Освен това не може да се изискват и всякакви други такси за неговото управление. По закон годишният процент на разходите (лихвите и всички други допълнителни плащания извън главницата) не могат да превишават 50% от размера на главницата на годишна база", припомня председателят на КЗП.
"Има случаи на неправомерно изтеглени кредити, особено в онлайн средата. Тогава засегнатият следва да се обърне към органите на реда за установяване на обстоятелствата, при които това се е случило. Така ще може впоследствие да бъдат предприети необходимите мерки от него да не се изискват суми, които не дължи", обяснява още той.