Не зная какви са притесненията на ЕП по отношение на избора на тримата големи, но България е една от малкото държави, в които изборът им се извършва от независим орган, какъвто е ВСС. Това заяви министър Десислава Ахладова в студиото на БНТ, която обясни, че както главният прокурор, така и председателите на ВКС и ВАС се назначават от пленума на ВСС. В много страни главният прокурор се назначава от изпълнителната власт.
Работна група в министерство на правосъдието продължава да прави оценка на това какви изменения да бъдат направени в измененията на закона, допълни тя. Законопроектът продължава в Народното събрание, като са направени вече важни промени - една от тях е отказът да се образува наказателно постановление срещу главния прокурор подлежи на съдебен контрол.
Очакванията на Ахладова са в крайна сметка законопроектът да даде отговор на тези изисквания и притеснения.
Припомняме, че към България са отправени допълнителни въпроси по отношение на спазването на върховенството на закона в България. На 28 август 2020 г. и на 8 януари 2021 г. мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основните права организира изслушвания на представители на български институции. В нито един от случаите премиерът Борисов не отиде в Брюксел.
В никоя европейска държава не е предвиден такъв механизъм - да има един вид разследващ прокурор на главен прокурор, затова и Съветът на Европа и Венецианската комисия са изказали негативни оценки към идеята за фигурата на един такъв наблюдаващ главния прокурор прокурор. По думите на Ахладова вторият проблем пред тази идея е конституционен, но Съветът на Европа е категоричен, че такъв механизъм следва да бъде изработен в рамките на Конституцията.
Доверието в съдебната система ще се върне бавно и поетапно. Смятам, че електронното правосъдие, въвеждането на единна система за съдилища, внедряването на Единен портал за електронно правосъдие - всички тези стъпки ще повишат както прозрачността, така и доверието на гражданите, подчерта Ахладова.
Промени в Изборния кодекс два месеца преди изборите е абсолютно неудачен вариант, според Десислава Ахладова. Според нея ако се направят такива промени, това няма да бъде оценено положително от европейските ни партньори.
Legalen
на 25.01.2021 в 20:17:24 #1Има си хас точно Ахладова да разбере какво искат да кажат онези от ЕП ? И ние не можем да да проумеем защо точно сега преди изборите постоянно ни критикуват ! Стигна се до там че премиерьт, за който Брюксел беше като втори дом, изведнаж бяга като дявол от тамян от разите му там инстанции. Ако от Брюксел би дошла някаква скромна похвала...? Тогава твоят ментор от някоя язовирна стена щеше да ни приглуши ушите и да ни уверява колко е най-, най- , а Радев не се изказва за Навални! Умник не но е хитрец твоят шеф .