Одобреното на първо четене създаване на фигурата на обвинител, който да разследва главния прокурор у нас, е изненадало Комисията към Съвета на Европа за демокрация чрез право, съобщава БНР.
Това са обявили от Венецианската комисия на днешното заседание на мониторинговата група за демокрацията, правовата държава и основните права към комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.
Припомняме, днес мониторинговата група обсъжда за втори път ситуацията в България, като заседанието се провежда онлайн.
По думи на представителя на Венецианската комисия подобна фигура не е част от световната практика. Според него решението за нейното създаване като "странно".
Той е подчертал, че подобно наблюдение е допустимо само по отделни случаи, каквато практика съществува в Съединените щати.
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева посочи, че покана за участие в заседанието е била отправена и към премиера Бойко Борисов, но той е отказал.
"Това е дълбоко разочароващо, че един български премиер отново се скри от Европейския парламент. Ще припомня, че той не намери време да се яви през август, не намери време да се яви и днес", изтъкна Йончева.
Явно в програмата на Бойко Борисов няма място за тема като върховенството на закона или тези дебати са му скучни, или твърде сложни, каза още тя и припомни, че премиерът не е коментирал резолюцията за върховенството на закона в България, приета от ЕП през октомври 2020 г., което е без прецедент за държава членка на ЕС.
Според нея мониторинговата група ще се обедини около становището, че на зададените въпроси към българските власти не са получени конкретни отговори, поради което ще има още писмени въпроси.
Въпреки че първоначално беше обявено, че на заседанието ще бъде изслушана министърът на правосъдието Десислава Ахладова, впоследствие се разбра, че вместо нея ще говори заместникът ѝ Евгени Стоянов. Отпадна и участието на омбудсмана Диана Ковачева.
В заседанието участват и заместник-главните прокурори от Върховната касационна прокуратура Даниела Машева и Красимира Филипова, както и представители на ЕК и Венецианската комисия.
Вицепремиерът, отговарящ за правосъдната реформа, Екатерина Захариева, която присъства на изслушването през август, този път няма да вземе участие в заседанието.
Нежеланието на управляващите да се изправят лице в лице с последиците от собствените си решения показва две неща - че осъзнават стореното и че не искат да носят отговорност за него, коментира Йончева.
Припомняме, очакваше се заседанието да се проведе през декември 2020 г. То обаче беше отложено по технически причини.
Евродепутатът ни Елена Йончева съобщи, че според групата отговорите, получени на допълнителните писмени въпроси от българските власти, изпратени след изслушването им през август, са били незадоволителни.
През август 2020 г. евродепутатите Елена Йончева (БСП/ПЕС) и Радан Кънев (ДБ/ЕНП) предизвикаха дебат в Европарламента. Двамата внесоха общо искане, подкрепено и от 55 евродепутати, институционалната криза в България да бъде обсъдена в Европарламента.
Дебатът в пленарната зала на европейския парламент за върховенството на закона България бе насрочен за октомври. На 8 октомври ЕП одобри резолюция за върховенството на закона в България. След резолюцията Йончева очаква и механизъм, който да ни помогне.
Също на 8 октомври българският евродепутат Елена Йончева бе избрана за член на Мониторинговата група за демокрация, основни права и върховенство на закона в Европейския парламент.
Danil-Gan4ev
на 09.01.2021 в 07:03:31 #5по онова време 9 милиона се издържаха от държавата и почти всичко беше безплатно.
Хахах
9 милиона се издържали от държавата
Хахахах
Почти всичко било безплатно
Бравос Ачка
Да събереш два соц вица се иска талант
friend
на 08.01.2021 в 20:41:19 #4Освен това не съм сметнал циганите и турците, които не се осигуряват, но ползват социални помощи и пхенсионни и други помощи и медицински услуги.
friend
на 08.01.2021 в 20:38:43 #3Не бях сметнал децата, които реално не произвеждат нищо.
friend
на 08.01.2021 в 20:37:09 #2Даниле, Всички знаят, че сме посткомунистическа държава, но това не може да обясни раздуването на щата в различните институции. После пък може да назначим някой, който да може да разследва разследващия, и т.н. Забалежи колко агенции по нищоправене има. Техните заплати ги плащаме ние. Знаеш ли, че имаме над 70 000 души полиция и над 300 000 души друг вид охрана, като СОТ, СОД и др. Цялото население на България е по-малко от 5 500 000. Официално сме около 7 млн, но над 1.5 млн реално живеят в чужбина и са с двойно гражданство. Сметни следното: Полиция + жандармерия + охранители - над 370 000 Армия - около 30 000 администрация - над 400 000души Пенсионери над 1 200 000 души Ученици и студенти над 600 000 души Учители - над 100 000 души Деца - над 500 000 Инвалиди и др... над 1 милион. Това прави 4.2 милиона души, които се издържат от работещите 1.3 милиона Трудно. ... нали. това прави над 3.7 милиона, които се издържат изцяло от
Danil-Gan4ev
на 08.01.2021 в 18:35:28 #1И какво му е странното
Тез венецианци не знаят ли че съдебната ни система е посткомунистическа
също като и управлението на Бойко Тиквата