Телефонни измамници са намерили поредната си възрастна жертва, този път в Монтана, съобщиха от областната полиция, цитирани от БТА.
71-годишна е предала на неизвестен 20 000 лв. на уговорено по телефона място.
Измамниците са действали по популярния напоследък сценарий, че уж са ченгета и се борят именно срещу телефонни измамници. Явно номерът минава, защото организираните групи все повече залагат на него и изоставят старите трикове с "пострадал близък" и "рушвет за разследващ".
На домашния телефон на жената се обадил неизвестен, който се представил за "комисар Алексиев" от областната полиция в Монтана.
Той съобщил, че в града действа група телефонни измамници, които готвели "хакерска" атака срещу нея и могат да бъдат заловени само с нейна помощ.
Без въобще да разбира каква точно "атака" уж й готвели, жената се изплашила и се съгласила да съдейства.
Менте комисарят й казал, че за целта трябва да приготви всичките си спестявания и да ги предаде на измамниците на уговорено място в близост до дома й.
Той обещал, че измамниците ще бъдат задържани в момента на предаването на сумата и тя ще й бъде върната веднага. Трябвало да използват парите за доказателство и да ги спипат на място, когато ги получават.
След обаждането жената отишла в банка, където на два пъти изтеглила сумата. Макар на гишето да е имало листовка с указания как да се действа в подобни случаи, тя изобщо не се усъмнила. Предала парите на непознат и едва след като той си тръгнал, без никой да го задържи, се обадила в полицията да разбере какво става. А всъщност разбрала, че е измамена.
Започнато е разследване, но то се води срещу неизвестен извършител, както и повечето подобни престъпления.
След серия от подобни телефонни измами полицията в Монтана напечата листовки с указания как възрастните хора да действат в случаи на обаждания от непознати. Листовките са разпространени чрез кметовете в селата и чрез полицейските инспектори в кварталите в градовете. Екземпляри от тях са поставени на публични места - в пощенски станции, банки, спортни зали и храмове.