Семейство Томас и Джоана Махер, бивши собственици на камиона с 39-те жертви, нямат връзка с трагичния инцидент. Това заяви пред БНТ мъжът, регистрирал във Варна превозното средство Иван Желязков.
Семейство Махер са обвинени в трафик на хора и непредумишлено убийство, но вече са освободени под гаранция.
Иван Желязков работи със семейство Махер от години. Твърди, че поддържат приятелски отношенията.
Регистрирал съм камионите, не лично аз, но това няма никакво значение. Упълномощено лице съм, с каквото мога им помагам, относно лицензии. Томас Махер се занимава с транспорт много отдавна.
По думите на Желязков много от фирмите идват в България, не само в България, а и в Румъния, поради рестрикциите, които евентуално ще има към Великобритания.
Желязков е убеден, че Томас и Джоана Махер не са свързани с трагичния инцидент.
Камионът, в който загинаха мигранти, е продаден от семейство Махер година преди трагичния инцидент, твърди Желязков.
Не е прехвърлен, защото имаха лизингови взаимоотношения, камионът не се е прибирал в България, камионът няма технически преглед, за което съм подписал много пъти актове към Изпълнителна агенция, обяснява още той.
По случая британската полиция издирва двама братя от ирландски произход.
Мисля, че единият е свързан с всичко това. Камионът не е само този, злоупотребили са с много камиони, отбелязва Желязков.
Той обяснява още, че адресът на фирмата във Варна е реален. Фирмата имала международен лиценз.
Безжизнените тела бяха открити на 23 октомври в камион, който е влязъл във Великобритания през пристанището Холихед, където акостират фериботите от остров Ирландия. Загиналите бяха обявени за китайски граждани - 8 жени и 31 мъже - но в последствие стана ясно, че между тях е много вероятно да има и много виетнамци, след като най-малко две семейства от Виетнам обявиха, че нямат връзка с децата си горе - долу около предполагаемата дата на смъртта на жертвите.
Стана и ясно, че товарният камион е с българска регистрация с фирма, регистрирана във Варна, но без обявена друга дейност, а и с фиктивен адрес. Камионът е напуснал страната през 2017 г.