Депутатите от Комисията по правни въпроси се съобразиха с наложеното частично вето върху Закона за съдебната власт (ЗСВ) от президента Румен Радев. Народните представители приеха частичното вето, като ще бъдат разгледани само параграфите, на които държавният глава е наложил вето, и няма отново да гледат целия законопроект. Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.

Припомняме, че на 2 юни народните представители изненадващо приеха Националната следствена служба и следствените отдели да се превърнат в самостоятелни органи и вече да не са под ръководството на прокуратурата. Предложението бе направено от страна на "Възраждане" и беше като добавка към идеята им главният прокурор да може да бъде разследван от шефа на Следствието, който обаче би бил негов заместник. От своят стана президентът върна за ново обсъждане в Народното събрание параграфи 3-10 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ).

В мотивите си държавният глава подчертава, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз. В мотивите за ветото на държавния глава се подчертава също така, че при приемането на оспорените разпоредби от Закона за изменение и допълнение на ЗСВ не е съобразено императивното изискване на Конституцията законите да бъдат приемани от Народното събрание с две гласувания. Не са спазени важни положения в Закона за съдебната власт. Нарушени са и редица разпоредби от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

ИТН внасят промени в Закона за съдебната власт

ИТН внасят промени в Закона за съдебната власт

За децентрализация в прокуратурата и ограничаване на част от правомощията на главния прокурор

Бившият правосъден министър, а сега депутат от коалицията ПП/ДБ Надежда Йорданова заяви, че ще гласува в подкрепа на наложеното частично вето върху Закона за съдебната власт от президента Румен Радев. Наложеното вето ще спомогне за подобряване законодателната работа на 49-то Народно събрание, смята тя.

Председателят на Комисията по правни въпроси Стою Стоев репликира Йорданова и добави, че е съгласен с нейната теза относно наложеното частично вето върху Закона за съдебната власт.

Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ПП/ДБ Бойко Рашков определи частичното вето като основателно, а приемането на закона - прибързано. Експертите така и не разбраха какво прави Следствието у нас и то никога нищо не е дублирало, защото няма какво да дублира, подчерта Рашков.

Депутатът от парламентарната група на ГЕРБ/СДС Радослав Чолаков заяви, че ветото на президента не е война, а обръща внимание, че е добре да се прегледа още веднъж предложението, което бе внесено и гласуване в Закона за съдебната власт. Следствието мъчи цялата система и то е неизяснен въпрос, посочи Чолаков.

ГЕРБ не казват дали пак ще искат следствието да е отделно от прокуратурата

ГЕРБ не казват дали пак ще искат следствието да е отделно от прокуратурата

Ще анализират мотивите на ветото на президента Радев

От ГЕРБ/СДС ще гласуват "въздържали се" относно частичното вето върху ЗСВ, за да може дискусията освен в Правна комисия, да продължи и в Конституционната комисия, за да може да се изясни съдебната на Националната следствена служба (НСлС).

Хамид Хамид от ДПС приемат аргументите на държавния глава относно нарушената процедура за атакуваните текстове в частичното вето в промените в Закона за съдебната власт. ДПС ще даде шанс текстовете в закона да бъдат обсъдени отново, уточни Хамид, който не мисли, че в България има спор за мястото на Следствието да бъде в изпълнителната или съдебната власт. Спорът е точно под каква форма НСлС да бъде в съдебната власт, каза той.

По думите му една по-детайлна уредба за структурата на Следствието в съдебната власт, би решила спора по въпроса. ДПС също ще гласуват "въздържали се", за да дадат шанс текстовете да бъдат обсъдени повторно.

Експертът по правни въпроси към стратегическия съвет на президента - Емилия Друмева заяви, че следствените органи трябва да останат в съдебната власт.