Пране на пари се разследва там, където то се извършва. Българската прокуратура не може да разследва пране на пари в Испания. Това заяви в студиото на БТВ зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов по повод последното развитие по Барселонагейт и казуса с присъствието на бившия премиер Борисов в него.
По повод информацията, получена в службите от Испания, Митов повтори тезата на спецпрокуратурата, че това е имейл, изпратен от испанската полиция, без реквизити. "Това не е доклад, това е един имейл, който е изпратен от испанската полиция във връзка със запитване от българска страна. "Ако е правопораждащ документ, той не се изпраща в МВР, а в Министерство на правосъдието", убеден е Митов. Той бе категоричен и че кой е корумпиран и кой не е, се решава от българския съд.
Специализираната прокуратура е изготвила и изпратила две европейски заповеди за разследване по казуса "Барселонагейт", съобщиха от държавното обвинение през изминалата седмица.
Вчера обаче пред Нова телевизия говорителят на спецпрокуратурата Христо Кръстев потвърди, че прокуратурата работи по пране на пари с европейска заповед за разследване до Кипър за разкриване на банкова тайна и предоставяне на данни от местния Търговски регистър. Заповедта за Кипър е свързана със съмнението, че се перат пари от България, през Кипър към Испания", съобщи Кръстев. Лицата, посочени в този доклад (Бойко Рашков каза, че са Йордан Христов, Илиян Пенев-Мацола, Бойко Борисов, бел. ред. ), не са новина за прокуратурата и са разпитани вече. Едва миналата седмица бе съобщено, че Йовчева е разпитвана миналата есен за къщата в Барселона. Говорителят отново отказа всякаква подробности, за да не накърни "разкриването на обективната истина."
Христо Кръстев увери, че прокуратурата работи интензивно по случая и предупреди, че ако се гласува закриването на спецпрокуратурата дори и това разследване ще бъде блокирано.