"Аз изпитвам разочарование, че в съвременното българско общество се стигна до парадокса, частната собственост да бъде изземвана по един псевдо законен начин.
Това съобщи пред BTV адвокатът на Симеон Сакскобургготски Ели Христова.
По думите ѝ политическата класа е употребила съда.
Според Мариана Попова, адвокат на държавата по делото за "Царските имоти", държавата е защитила интересите си.
Преди да се стигне до решението на съда е имало обществено обсъждане и парламентарна комисия.
Тя допълни, че има документи, които показват, че имотът не е придобит с лични средства на монарсите.
"Държавата не притежава нито един документ, с който да докаже, че е дала дори една стотинка за двореца "Врана", категоричен е адвокатът на Сакскобургготски.
Тя допълни още, че всички документи от преди 120 години доказват, че Царят е купувал и плащал като частно лице.
Според Попова свидетелските показания как цар Фердинанд лично е купил ниви край София, не са достатъчно доказателство за собственост и няма възможност държавата да плаща милиони обезщетение.
Тя добави още, че царят е получил имотите по време на своето управление и е имал възможността да приеме какъвто закон иска.
"Врана" му е върната от кмета Софиянски, без да има никакво правно основание", обясни Мариана Попова.
Припомняме, на 23 август, Софийският градски съд обяви, че дворецът "Врана" е на държавата, а не на българската царска династия.
Решението на съдия Πeтя Aлeĸcиeвa може да бъде обжалвано пред Апелативния съд.
Мотивите са, че имотите не са били лична собственост на царете, а на държавата.
През 2001 г. със заповед на столичния кмет Стефан Софиянски, от актовите книги на общината са отписани дворецът "Врана" и паркът около него с площ от 800 000 кв. м. Те са предадени във владение на Сакскобургготски и сестра му.
Въпросните 1414 дка от стопанството остават във владението на държавата. Съдът обаче приема, че имотът е придобит от интендантството, което е държавна институция и е държавен.
NaskoZashtoto
на 24.08.2018 в 15:28:16 #1Тук въпросът не е кой е дал парите, за да се купи земята и да се построи двореца. Дори не е държавата ли е собственик и имал ли е право Софиянски да отпише имота от актовите книги. Въпроса е какъв морал има онзи, който твърди, че държавата и баща му са едно и също нещо и съвместим ли е този морал с обществото в което живеем и искаме да живеем. Все едно сестра му да поиска да и дадат булеварда от Централна гара до Шератон, щото е наречен на нея. Приветствам за пореден път решението на СГС.