Делото "Дебора" започна отначало в пловдивския районен съд с ново искане за отвод на съдебния състав, съобщава БиТиВи. До рестарта на делото се стигна след отвод на предишният съдебния състав.
Защитата на подсъдимият Георги Георгиев аргументира искането си за отвод на новия съдебен състав с това, че същият състав е потвърдил мярката "задържане под стража ", при условие, че Георгиев е прекарал 20 месеца в ареста при евентуална присъда в минимален размер от 2 години. Според адвокатите на Георгиев съдебният състав е бил предубеден.
Съдът се оттегли на тайно съвещание. Малко по-късно искането за отвод бе отхвърлено.
Защитата на подсъдимия поиска също делото напълно да бъде преместено от Пловдив, тъй като от негово име е заведена искова молба срещу Пловдивския районен съд в Окръжен съд Стара Загора. Искът е на стойност над 25 хиляди лева.
Преди заседанието пострадалата Дебора Михайлова подчерта, че протакането на делото не ѝ се отразява добре. Нейният адвокат посочи, че нанесените ѝ психическите травми остават и имат трайни последствия.
Георгиев е обвинен за причинена с особена жестокост и по особено мъчителен начин многостепенна средна телесна повреда, за принуда и за закани с убийство спрямо 18-годишната Дебора Михайлова.
Дебора Михайлова беше жестоко нарязана с макетен нож преди малко повече от година. Георгиев беше с постоянна мярка "задържане под стража" от 31 юли 2023 г. по обвинението за отправяне на заплахи за убийство спрямо 18-годишната Дебора. Срещу него има повдигнати още две обвинения - за принуда и за нанесена средна телесна повреда.
Определението за средна телесна повреда дойде едва след допълнителната експертиза, провокирана от обществения натиск, след като случая стана публичен. Повторната експертиза също бе изготвена от пловдивски лекари, след като съдебните медици в Стара Загора си направиха самоотвод.