Проектът за промяна на Конституцията е стъпка в правилната посока. Във Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да има съдии, избрани от съдии, и по-малко вмешателство от страна на политиците. Важният момент е кои ще бъдат лицата, които ще избере Народното събрание за парламентарната квота в кадровия орган. Това заяви конституционалистът проф. Екатерина Михайлов пред БНР.
Михайлова очаква да има промяна в Конституцията през бавната писта. Обикновено в конституционните комисии в Народното събрание се изработва проектът за промяна на Конституцията и от участниците се е знаело какво е мнозинството и каква гаранция се дава, че определени парламентарни групи ще подкрепят предложенията. Няма да има високо мнозинство за бързите промени в Конституцията, а ще се движи по-бавния път, очаква тя.
По думите ѝ освен рамката за промяна на Конституцията трябва да има и законови промени. Важни са и хората, които ще прилагат законите и дали те отговарят на качествата, заложени както в Конституцията, така и в законите. Лицата, които ще бъдат във Висшия съдебен съвет, трябва да отговарят не само да са юристи, но и с високи нравствени качества и висок морал, настоя Михайлова.
Ако промяната на Конституцията е само в рамките на конституционната промяна, а няма хора с нравствени и морални качества, пак ще има големи разочарования, предупреди тя.
Михайлова настоя да няма и обвързаности - както политически, така и съдебни, в новия ВСС и в промените в съдебната власт.
"Дяволът е скрит в детайлите. Зависи какво ще се приеме и какво ще излезе като краен продукт за промени в Конституцията", посочи Михайлова. Според нея винаги крайностите са опасни и трябва да се търсят балансирани решения в проекта за промяна на Конституцията.
Има опасност главният прокурор да се превърне в лице, от което нищо да не зависи. Не бива и това да става, а трябва да се намерят балансите, призова конституционалистът.
Тя определи още идеята за индивидуалната конституционна жалба до Конституционния съд като добро решение. Трябва да има в самата Конституция по-ясни критерии, за да бъдем наясно всички кой, докъде и как ще може да подава жалби до Конституционния съд, настоя Михайлова.
За личността на президента Румен Радев през служебните правителства Екатерина Михайлова коментира, че няма как да се сложи на едно правителство предварителна рамка какво да направи. Тя не е привърженик на служебните правителства, но решението е да има такава правна фигура.
Относно случаят, при който мъж наряза с макетно ножче момиче в Стара Загора, проф. Михайлова коментира, че е необходим нов Наказателен кодекс, който трябва да бъде приет, и повече критерии, свързани с това какво е престъпление и какви тежести има. Тя отбеляза, че самата съдебна власт като организация е предвидила да има прокурорски контрол над случая. Ако нямаше обществен отзвук за случая, той най-вероятно щеше да бъде потулен и да не се чуе за него, смята Михайлова.