Кандидатът за председател на ВКС Галина Захарова е на мнение, че един мандат от 7 години на главния прокурор се оказва твърде дълъг и то комплексно както за самия ръководител, който е възможно да изчерпи потенциала си, а от друга страна и формира риск от авторитарност.
Мандатите би следвало да бъдат намалени по наша компетентност, уточни Захарова и добави, че е привърженик на идеята за професионално ръководство на всички органи на съдебната власт. Въпросът за разследването на главния прокурор е актуален. По тази тема предстои анализ и работни групи, очаква се доклад на Венецианската комисия и становище на министрите на съвета на ЕС.
Тя заяви, че ще се въздържи от по-задълбочен коментар, тъй като има и запитване към ВКС дали съдия може да разследва главния прокурор. Скоро ще бъде обявен отговорът.
При определени обстоятелства и обществено-политически ситуации на поста на главния прокурор да бъде избиран и човек, който е извън магистратската среда, подчерта Захарова.
Според нея спецификата в положенията на тази фигури обуславя по-широк достъп до външни лица от системата на прокуратурата. Нейното убеждение е, че във ВКС ще може да бъде утвърден принципът на подобни длъжности да се избират хора с високи професионални качества от съответните състави на магистратските органи.
Електронното правосъдие няма алтернатива за Захарова, но въпросът е как и кога точно. Към настоящия момент ВКС не работи със системата за електронно правосъдие. За Захарова по-същественият въпрос е доколко ефективното функциониране на тази система и въвеждането й кореспондира с действащото процесуално законодателство.
По отношение на вътрешната организация на ВКС, Захарова заяви, че структурно съдиите във ВКС са разпределени в три колегии - наказателна, гражданска и търговска, всяко от които е с обособени отделения. В гражданска колегия е постигнато обособяване на отделенията по материя и конкретно разглеждани дела, а в наказателна и търговска колегия отделенията са обособени, без да има специализация по материя на разглежданите дела. Не е пречка организацията да продължи да съществува, защото обособяването на отделения е обусловено не само от нуждата на специализация в една или друга материя, обясни тя.
Тя иска запазване на настоящия наличен щат на броя на служителите на ВКС, а не тяхното намаляване.