Възможно е демонополизацията на НЗОК да не се вмести в предварително предвидените срокове, но със сигурност частните фондове ще влязат активно в здравната реформа.

Това заяви д-р Ива Станкова, член на парламентарната Комисия по здравеопазване и депутат от „Коалиция за България" по повод на отлагането на реформата в здравния сектор за следващата година.

По думите й, за да се даде ход на демонополизацията, е необходимо през есенната сесия на парламента да бъдат приети серия от закони.

„Най-важното обаче е в центъра да стои пациентът, който иска да бъде лекуван с медицината и технологиите на ХХІ век. Трябва да бъдат защитени и правата на лекарите, които освен достойно заплащане, искат и да се усъвършенстват. Това също трябва да им се гарантира." - коментира Ива Станкова, цитирана от health.bg

Според нея няма да има отстъпление от решенията, взети от тройната коалиция в Катарино, но за да се осъществи здравната реформа, трябва да бъде намелен балансът не интересите на пациентите и на лекарите.

„Когато започнахме от Коалиция за България, достигнахме да сериозни проблеми, които трябва да решим, най-важният от които е сигурността." -  д-р Станкова.

Тя допълни, че както пациентите, така и работещите в здравеопазването, се плашат от думи като „приватизация" и „демонополизация".

„Защото въпреки че здравната каса е независим от правителството орган, зад нея се чувстват контролът и гаранциите на държавата. НЗОК акумулира и изразходва публични средства и затова всеки трябва да има сигурност, че тези средства се разходват правилно и не изтичат незнайно къде. Това се гарантира от държавата, тъй като бюджетът на НЗОК се контролира от държавния бюджет." -  поясни д-р Станкова.

По думите й, управляващата коалиция търси финансовите инструменти,  които да гарантират целесъобразното изразходване на средствата, когато  частните здравни фондове бъдат поставени в конкурентни позиции по отношение на НЗОК.