Министерски съвет е одобрил Законопроекта за домашното насилие, разписан в коалиционното споразумение на управляващите, и широко подкрепен и от неправителствените организации. Това съобщи след заседанието на Министерски съвет министърът на правосъдието Надежда Йорданова. Тя поясни новите мерки, които се включват в защита на жертвите, пострадали от домашно насилие.

Засилва се защитата на жертвите, предвижда се и безплатна правна помощ в по-голяма част от производствата, въвежда се забрана на носене на боеприпаси, оръжие, пиротехнически средства. Законопроектът предвижда и задължение за изграждане на информационна система, която да поддържа статистика, въвежда се и национален орган, който да координира всички политики, свързани с домашното насилие.

"Държавата се ангажира да подкрепя жертвите, като предоставя и убежище без достъп до външни лица. Ще се изградят и консултативни центрове за лицата, пострадали от домашно насилие", поясни Йорданова. Тя съобщи, че се засилва и превенцията на случаите.

Всеки ден 7 жени и 3 деца стават жертви на насилие у нас

Всеки ден 7 жени и 3 деца стават жертви на насилие у нас

Надежда Йорданова е готова със законодателни промени

Министър Надежда Йорданова обясни и за промените в Търговския закон, изисквани от Плана за възстановяване и развитие. Те засягат фирмите в несъстоятелност и стабилизация на физическите лица. "За първи път мерки в България се приемат мерки за стабилизация на физически лица, става дума за лицата със свободни професии, които нямат търговски закон в защита на своята дейност", коментира тя. По думите й - мерките са задължителни според европейското законодателство.

В заключение Надежда Йорданова съобщи, че Министерство на правосъдието ще внесе още законопроекти, изисквани от Плана за развитие, както и законопроект за разследване на главния прокурор.

Кабинетът започва борба с домашното насилие

Кабинетът започва борба с домашното насилие

Организира се работна среща

Припомняме, че на 7 април 2020 г., стана ясно, че от началото на извънредното положение у нас все повече хора са станали жертва на насилие в собствения си дом.

Ден по-късно ЕП призова за подкрепа на жертвите на домашно насилие.

В началото на октомври бе съобщено, че всяка четвърта българка - жертва на сексуално или физическо насилие.

На 25 ноември Омбудсманът поиска спешно да бъдат приети промени срещу домашно насилие.

Едва 34% при средно за 59% от българските жени знаят за съществуващо законодателство или политики за закрила и превенция на домашното насилие. В България все по-често жените търсят сами решение на проблема - 56% при 42% средно за ЕС.

На 1 декември стана ясно, че се увеличават се случаите на домашно насилие в условията на пандемия. У нас не се води официална статистика за жертвите. Статистиката се води от кризисни центрове и от горещи телефонни линии. Примерният ръст е между 370 и 500 обаждания на месец за тази година спрямо предходната.

На 13 януари 2021 година бе създаден Централен регистър за случаите на домашно насилие у нас.

На 15 януари 2021 Г. Министерството на правосъдието предложи новите мерки за защита от домашното насилие.

СОС създава правна клиника за домашно насилие

СОС създава правна клиника за домашно насилие

Бюджетът е 62 000 лева, а услугите се очаква да заработят в началото на лятото