С последните промени в Закона за съдебната власт в частта за временното отстраняване от длъжност на магистрати на всяка цена се създава опасност от несъразмерна рестрикция, която ще се отрази на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите. Това се посочва в становище на Комисията по правни и институционални въпроси на Висшия съдебен съвет (ВСС), взето вчера на извънредно заседание.
Според Комисията това състояние е не по-малко опасно за правораздавателния процес от положението, при което привлечените като обвиняеми лица продължават да изпълняват функциите си.
Комисията призовава всички органи, които участват във всички фази на законодателния процес, да потърсят решение, което да не създава за съдиите, прокурорите и следователите условия за неоправдано лишаване от правото да упражняват професията си и надвишаващо обществения интерес от прилагането на мярката "временно отстраняване от длъжност".
Становището на Комисията е по повод приетите в края на юли от Народното събрание изменения в Закона за съдебната власт. Във връзка с приетите промени президентът Румен Радев беше призован да наложи вето над промените от редица съсловни организации, но и от политически партии.
Според ВСС едно тях задължава съвета "във всички случаи на повдигане на обвинение от общ характер, без оглед на неговата тежест, степен на обоснованост и вид на вмененото престъпление, да прилага временното отстраняване от длъжност".
От комисията напомнят, че в началото на 2016 г. Конституционният съд беше сезиран с искане за обявяване за противоконституционни на ал. 1 и ал. 2 от чл. 230 от ЗСВ, защото съществено нарушават принципа на пропорционалност между отстраняването от длъжност за неопределено време и без възможност за последващ съдебен контрол, от една страна, а от друга - правото на труд и обществено осигуряване, свободата за избор на професия и други основни права и свободи.
Затова тя призовава да се потърси решение, което не създава условия магистратите неоправдано да бъдат лишавани от правото да упражняват професията си.