Конституционният съд (КС) отклони исканията на ГЕРБ и ПП-ДБ за задължително тълкуване на разпоредбите в Основния закон по отношения на правомощията на настоящия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат. Двете формации се интересуваха дали старият ВСС може да избира нов главен прокурор. От ПП-ДБ заявиха това намерение по-рано във връзка с номинирането на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за титуляр на поста, но бяха изпреварени от ГЕРБ.

По питането на ГЕРБ е образувано конституционно дело №41/2024 г. Искането е подписано от 68 народни представители от 51-вото Народно събрание. То е за тълкуване на чл. 130, ал. 4 във връзка с чл. 1, ал. 1 и 2, чл. 4, ал. 1, чл. 8, чл. 117, ал. 2 от Основния закон и на §23 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (обн. ДВ, бр. 106 от 2023 г.). Питането включва следните въпроси: "Когато мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет е изтекъл, същият продължава ли да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота? Допустимо ли е ограничаване на същите със закон или друг акт на Народното събрание? Прилага ли се §23 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (КРБ), обн., ДВ, бр. 106 от 2023 г. - изм., ДВ, бр. 66 от 2024 г. след Решение №13/2024 г. на КС на Република България?"

При гласуването по първия въпрос в КС не е постигнато необходимото мнозинство съгласно чл. 151, ал. 1 от Конституцията мнозинство. Съдиите Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков, Десислава Атанасова и Галина Тонева приемат тази част от искането недопустимо, а Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, Сашо Пенов и Невин Фети - за допустимо.

По втория въпрос решението на КС е прието с 10 гласа "за" и 1 особено мнение - на съдия Янаки Стоилов. По третия тълкувателен въпрос искането единодушно е отклонено като недопустимо.

Пращат на ad hoc прокурора сигнала на БОЕЦ за имотното състояние на семейството на Сарафов
Обновена

Пращат на ad hoc прокурора сигнала на БОЕЦ за имотното състояние на семейството на Сарафов

По-късно от БОЕЦ обявиха, че разполагат с архива на Петьо Петров - Пепи еврото

Искането на ПП-ДБ е подадено от 56 депутати от 51-вото Народно събрание. То е за тълкуване на на § 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) и на чл. 129, ал. 2 от Основния закон във връзка с разпоредбите на чл. 4, на чл. 5, ал. 1 и ал. 2, на чл. 8 и на чл. 117, ал. 2 от Конституцията и за произнасяне относно съответствието на чл. 30, ал. 2, т. 6 от Закона за съдебната власт с чл. 6, ал. 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи

Депутатите отправят 4 въпроса:

"1. Как следва да се прилага §23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) по отношение на висящи или предстоящи процедури за избор на висши ръководители на органи по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България в светлината на принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на Конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл. 8 КРБ) и независимостта на съдебната власт (чл. 117, ал. 2, чл. 129, ал. 2 и чл. 130, ал. 4 КРБ)?

  1. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от пленума на Висшия съдебен съвет, по отношение на който са налице следните хипотези: а) изтекъл мандат на неговите изборни членове преди повече от две години; б) системно заседава в непълен състав, поради напускане или освобождаване на 1/5 от неговите членове, в т.ч. от професионалната квота, което води до непропорционално високо влияние на парламентарната квота и политизация на функциите, предвид принципите на правовата държава (чл. 4 КРБ), върховенството на Конституцията (чл. 5, ал. 1 и ал. 2 КРБ), разделението на властите (чл. 8) и независимостта на съдебната власт (чл. 117, ал. 2, чл. 129, ал. 2 и чл. 130, ал. 4 КРБ)?
  2. Допустимо ли е упражняването на основни конституционни функции по чл. 129, ал. 2 от Конституцията на Република България от ВСС при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от 1/5 от членовете, които се избират от органите на съдебната власт, в светлината на задълженията за участие в изграждането и развитието на Европейския съюз по чл. 4, ал. 3 КРБ?
  3. Съответства ли на международните договори, по които страна е Република България, а именно - чл. 6, ал. 1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, правомощието на ВСС по чл. 30, ал. 2, т. 6 от ЗСВ да направи предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор при изтекъл мандат и непопълване на неговия състав от 1/5 от членовете, които се избират от органите на съдебната власт?".

По първия и четвъртия въпрос искането за тълкуване е отклонено единодушно. По втория и третия въпрос решението на КС по конституционно дело №42 е прието с 9 гласа "за" и 2 особени мнения - на съдиите Атанас Семов и Янаки Стоилов. Красимир Влахов, Сашо Пенов и Невин Фети са подписали определението, излизайки и със становище по него.

В заседанието по двете дела са участвали всички 11 конституционни съдии.

Борислав Сарафов иска още шест имунитета

Борислав Сарафов иска още шест имунитета

По предложения на СГП и СРП