"Нямам намерение да се надприказвам с главния прокурор Иван Гешев. Трябва да се приеме законът, след като той има правото да го изпрати в Конституционния съд. Всички критики, които чухме от прокуратурата им е отговорено подробно в мотивите към законопроекта. Разговор между глухия и всеки, който тропа с крак и твърди своето, не мисля, че има нужда".

Това заяви служебният правосъден министър Крум Зарков пред журналисти, след като вчера правна комисия прие да има механизъм за разследване на главния прокурор и заместниците му след приемане на промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Законът за съдебната власт. Коментарът си той направи, след като участва на конференция на тема "Върховенството на закона и бизнес средата в България".

Крум Зарков: Свърши времето за загрявка за съдебна реформа

Крум Зарков: Свърши времето за загрявка за съдебна реформа

Нужни са не само добри знаци, а и действия, всеки загубен ден е проблем

Той обясни, че имало няколко законопроекта за НПК, които са били обсъждани и много законопроекти, които са внесени в Народното събрание. Зарков се надява депутатите да приемат и в пленарна зала промените в НПК и ЗСВ, защото ако го направят ще свалят наблюдението над страната ни от 70 дела от Европейския съд по правата на човека, ще освободи въпросът за механизма за сътрудничество и оттам и за Шенген. Хубаво е, че правната комисия го прие, а още по-хубаво ще е, ако го направи и пленарна зала на първо и второ четене, надява се правосъдният министър.

Зарков изтъкна, че важен е факторът време, но още по-важен е факторът воля - ако има достатъчно воля, ще се намери и време да приемат законопроектите по НПК, но поне този, който е най-важен - за механизма за разследване на главния прокурор и заместниците му.

Крум Зарков: За съдебна реформа трябва време, а за върховенство на правото - воля

Крум Зарков: За съдебна реформа трябва време, а за върховенство на правото - воля

Нямаме право да губим времето на хората и бизнеса

Служебният правосъден министър Крум Зарков, заедно с началника на кабинета и ресорните заместник-министри се отчетоха за работата си в Министерство на правосъдието от месец август 2022.

Зарков напомни, че преди около 6 месеца, когато встъпил в длъжността служебен министър правосъдието, като си поставил пет основни цели. Той направи равносметка за така очертаните цели: Приоритетите били наредени както следва - всички законопроекти в частта правосъдие по ПВУ, които са условия за второто плащане по Плана, както и законопроекта за главния прокурор, който бе част от третото плащане по Плана. Този приоритет е изпълнен на 100%, отчете Зарков.

Вторият приоритет - да се осигури самостоятелна сграда за евроделегираните прокурори, за да може да изпълнят съдържанието на закона да работят независимо от вътрешните структури в България. Направихме каквото успяхме и осигурихме сградата на "Раковски" 134.

Третият приоритет - да се направи решителна стъпка за изграждането нов затвор в България.

Четвъртият приоритет - създаване на Съвет за криминологични изследвания към Министерство на правосъдието. Този съвет работи добре, възложени са му задачи, назначени са екипи и работят по няколко направления, доволен е Зарков.

Петият приоритет и изпълнен - МП да се включи активно в общата цел на правителството да се въздигне въпросът с приемането на България в Шенген. Между България и Шенген обаче стоят още няколко закона, които Народното събрание предстои да гласува.

Крум Зарков настоя да се направи максимумът от възможното от сегашната конституционна рамка, преди отново да се промени.

Крум Зарков: Промените в НПК не целят да овладяват и да нарушават

Крум Зарков: Промените в НПК не целят да овладяват и да нарушават

В правната комисия на парламента ще бъдат обсъдени на първо четене шест законопроекта

Заместник-министърът на правосъдието Юлия Ковачева добави, че с приемането на процедурата по задължителна съдебна медиация в Закона за медиацията ще се намали натовареността на съдилищата и ще се постигне по-голяма ефективност в съдебната система. Внесен е и законопроект, с който се предвижда укрепване ролята на инспектората към ВСС.

Вторият ресорен зам.-правосъден министър Мария Павлова отчете, че по отношение на местата за лишаване от свобода е проведена успешна обществена поръчка за изграждане на новия затвор и учебен център в Самораново. Изграждането на нов затворнически арест на територията на Самораново и Петрич също е голям успех за Министерство на правосъдието. Последните месеци се засилил диалогът със синдикатите в МП, в Главна дирекция охрана и в Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", отчете Павлова.

И третият заместник-министър на правосъдието Емил Дечев също се отчете за работата си в Дирекция "Българско гражданство", Дирекция "Международни осиновяване" и Дирекция "Електронно управление" в Министерство на правосъдието", където били извършени ключови реформи. Както самият служебен министър, така и ресорните зам.-министри отчетоха като голям успех приемането на промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Законът за съдебната власт за въвеждане на механизъм за контрол на главния прокурор Иван Гешев и заместниците му. Емил Дечев не може да се съгласи, че този законопроект е бързо написа, на коляно. Той се надява все повече такива законопроекти "да се пишат бързо и на коляно".

"Няма разпоредби в законопроекта, които да са противоконституционни и няма съдия да пише обвинителни актове или постановления за привличане на обвиняеми. В законопроекта ще има прокурор, който преди това е работил като съдия, който за известно време ще изпълнява ролята на прокурор, ще носи само временно червената си тога и след като приключи работата си, ще се върне на старата си работа като съдия", обясни заместник-министърът.

Всяко едно министерство би спечелило, ако има такива експерти на работа в него. Много биха спечелили и определени институции в съдебната система, каквито има в Министерство на правосъдието, похвали Дечев колегите си.