Още 50 лекарства са с по-ниски цени. Това отчете здравният министър Десислава Атанасова на пресконференция.

По думите й от 2 до 85,7% е поевтиняването. Някои хапове са поевтинели за опаковка от 5255 лв. на 4564 лв. Други медикаменти са поевтинели от 1576 лв. на 1350 лв.

Например медикаментът ELOXATIN 50 mg, внасян от Санофи-Авентис е поевтинял от 517,56 на74 лв. или с посочените над 85 процента.
Други драстични намаления са за Eloxatin 5mg/ml - от 885,56 на 322,85 или с 63 на сто, също внасян от Санофи-Авентис.

Здравният министър отчете още и резултатите от проверките в някои лечебни заведения.

От 1 януари 2012 г. до 31 юли 2012 г. са извършени 16 проверки на лечебни заведения, като 7 от тях са за организация на административните дейности и спазване на вътрешните правила в болниците.

Основните пропуски са за нарушаване на търговския закон, неизпълнението на договорени поети ангажименти, продажба и замяна на дълготрайни активи без търг, нарушение на вътрешните правила за работата на съвета на директорите.

Други нарушения са по закона за финансовото управление и контрол в публични сектор, нарушение при обществените поръчки, нарушения на правилата за дарения.

Няма разписани правила за дарения в някои лечебни заведения, обясни Десислава Атанасова.

Например по фактура е осъществено дарение, но без договор, или пък, ако има договор, в него липсва подпис на дарителя или пък други реквизити в договора.

Оказва се, че честа практика в болниците е да се приемат дарения в натура, а в приемно-предавателните протоколи не се описва състоянието на дарението. В последствие част от него се бракува.

Нарушения има и при определяне на допълнителното материално стимулиране, има нарушение на финансовата дисциплина при изразходването на средства.

Инспекторатът към МЗ препоръчва на болница ИСУЛ „Царица Йоана" да актуализира правилата си за работа на съвета на директорите.

Към ИСУЛ работи медико-дентален център, но директорът му работи без договор за възлагане на управление.

„Царица Йоана" са спазели процедурите по закона за обществените поръчки с малки пропуски.

Нарушения при възлагането на обществените поръчки са констатирани в Националната хематологична болница.
Друго нарушение е, че лечебното заведение е експлоатирало кафене в нарушение на закона за лечебните заведения.

Като търговско дружество болницата няма право да осъществява друга търговска дейност.

Нарушението в кафенето не е само това. Служител на болницата и семейството му са „въртели" кафенето без трудови договори.

Инспекцията по труда е наложила актове на болницата, заведението е затворено и може да заработи само, ако хематологията го отдаде под наем.

Националният хематологичен център реконструирала покривни помещения на онкологията. Двете болници се намират една до друга.

Главният счетоводител на хематологията не налагал санкции при неизпълнение на възложените обществени поръчки.

Болницата се сдобила и с автомобили за 94 хил. лв. без обществена поръчка.

Без обществена поръчка се доставяла храна за болницата.

Хематологията предоставяла хотелски услуги на служителите си и на придружители на болни.

С най-малко нарушения са педиатрията и МБАЛ „Хасково".

Всички констатации са изпратени на агенцията за държавна финансова инспекция и прокуратурата. Министър Десислава Атанасова се закани да има санкции за директорите, които не отстранят констатираните пропуски.

Тъй като във всеки борд на директорите на лечебно заведение има представител на МЗ, ведомството ще се отърве от неизрядните си представители.

За пример министър Атанасова даде пловдивската болница Св. Георги, където представителят на МЗ е отстранен.