545 чужденци не са допуснати да влязат в България през октомври тази година. Това съобщи пресцентърът на вътрешното министерство в публикувания отчет за дейността на МВР през миналия месец.

Засилването на ролята на страната ни като стабилна външна граница на Европейския съюз е един от важните проблеми, с които правителството ще трябва да се справи преди следващият доклад на Европейската комисия през пролетта на 2006 г.

Спрените чужденци са били без визи, не са притежавали необходимите пари за престой, били са с фалшиви паспорти или с т.нар. черен печат.

За същия период и по същите причини от страната не са могли да излязат 395 души. На границата са спрени 205 души и 14 автомобила, обявени за издирване.

Пресечените случаи на контрабанда през октомври са 262.
Осуетено е пренасянето през граница на 34.6 кг хероин, 285 хиляди евро, 80 хиляди долара, 10 200 фалшиви евро, 12 500 бойни и ловни патрони, предмети с нумизматична стойност.

Образувани са 8 следствени дела срещу 12 българи и трима чужденци.

12 наши и 55 чужди граждани са опитали да преминат нелегално “зелената” граница. През октомври са разкрити и задържани и седем български и двама чужди каналджии.

МВР отбелязва, че по различни причини 509 българи са били депортирани, като 429 от тях са изгонени от страни от ЕС.

Увеличение от 23.9% отчита вътрешното ведомство при разкриването на икономически престъпления в сравнение със същия месец на 2004 г.
Броят им е 1089. Заподозрени са 1055 лица, от които 17 - чужденци.

Продължава работата на съвместните групи на МВР, следствие и прокуратура за ефективно противодействие на организираните престъпни групи и разкриване извършителите на тежки криминални и икономически престъпления.

При спецоперации с участието на представители на Върховна касационна прокуратура са задържани над 800 криминално проявени лица.
Сред тях 32 - с влязла в сила присъда "лишаване от свобода"; 59 - обявени за общодържавно издирване по следствени дела и дознания и 67 с висящи дела. 714 от криминално проявените са задържани за 24 часа, 79 - за 72 часа, а на 48 от тях съдът е наложил постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража".

26 ръководители и членове на организирани престъпни групи от Пловдив, Варна и Добрич са задържани.

Инкриминирано им е производство и разпространение на фалшиви евробанкноти, кредитни карти и документи, разпространение наркотици и изнудване. Иззети са 67 хилиляди фалшиви евро, З килограма дрога, средства за изработване на фалшиви документи и боеприпаси.

По линия на наркотиците са проведени 80 операции, при които са проверени 141 обекта.

Иззети са 127 дози хероин, 1.1 килограма марихуана, 151 килограма сух и 17.6 тона зелена маса канабис, 92.9 килограма амфетамин. За притежаване и разпространение на наркотици са задържани 114 души.
Образувани са 5 следствени дела и са започнати 62 полицейски производства.

Съвместно с Държавната комисия по хазарта, Териториална данъчна дирекция и Дирекция "Авторски права" при Министерство на културата от обекти в София, Варна, Кюстендил, Перник, Ямбол и община Аксаково са иззети 36 нелицензирани игрални автомата, 42 компютърни конфигурации, 1048 оптични носители. Започнати са 9 полицейски производства.