Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до правосъдния министър Данаил Кирилов и Висшия съдебен съвет за предприемането на мерки за по-ефективното използване на медиацията при решаване на спорове.
На международната кръглата маса "Задължителна медиация в полза на страните - възможности и приложно поле" Ковачева изрази мнение, че широкото прилагане на медиацията може да е от полза както за гражданите, така и за съда, защото може да допринесе за разтоварване на съдебната система. Тя подкрепи думите си с данни на Висшия съдебен съвет, според които над 740 000 иска в съдебната система са висящи.
"Това е огромен брой дела. Ако си поставим за цел, може поне 20% от тях да бъдат решени чрез медиация. Това ще облекчи съдебната система, ще даде възможност на съдиите да отделят повече време за по-сложните казуси, ще въведе икономичен и бърз способ за решаване на спора, което ще облагодетелства всички участници", категоричен бе омбудсманът.
Ковачева припомни, че темата е била обсъдена още преди 3 години в омбудсманството и тогава всички участници са се обединили около препоръката за приемане на Национална стратегия за медиацията и предприемане на законодателни мерки за въвеждане на първа задължителна обща среща по медиация при семейно-правни спорове.
Тя посочи и че една от препоръките, около която всички тогава са се обединили, е създаването на мрежа от правоспособни медиатори, така че навсякъде в страната да има такива, ако бъде въведена задължителна медиация.
Според нея министерството на правосъдието трябва да поеме ангажимент за регулирането на дейността на медиаторите - регистър, контрол, обучение, дисциплинарна отговорност. Относно финансирането пък омбудсманът подчерта, че е необходима държавна подкрепа.
Ковачева обясни, че за последните 3 години тези предложения са били изпратени до трима министри на правосъдието.
Смятам, че е време да изпратим препоръката за четвърти път до министър Данаил Кирилов с очакването, че този път ще бъде взета предвид, заяви тя и допълни, че новата препоръка ще бъде изпратена и до Висшия съдебен съвет като възможност за бъдеща дискусия.
Омбудсманът се ангажира а участва лично, ако Министерството на правосъдието сформира работна група за обсъждане на мерките.