Пленумът на Висшия съдебен съвет поддържа своето решение от месец септември 2024 г., с което утвърди параметрите по проекта на бюджет на съдебната власт за 2025 г. и актуализираните бюджетни прогнози за периода 2026-2028 г. Това съобщиха от пресцентъра на ВСС.

В общата рамка на проектобюджета на съдебната власт предложените параметри от МФ по приходната част на бюджета за 2025 г. са завишени с 52% спрямо 2024 г. Според кадровиците това е трудно за реализиране.

ВСС многократно е отправял предложения за актуализиране на съдебните такси, последното от които е през 2022 г. Към тях бяха приложени Методиката за определяне на разходоориентиран размер на съдебните такси, включително при медиация и предложенията за промени в размера на съдебните такси и извършена оценка на въздействието на променените такси върху бюджетните приходи от държавни съдебни такси, в изпълнение на проект "Въвеждане на програмно бюджетиране в органите на съдебната власт", реализиран по Оперативна програма "Добро управление".

Според Пленума на ВСС с предложения от МФ проектобюджет на съдебната власт не могат да се обезпечат разходите за очакваното увеличение на основните енергоизточници, както и не са предвидени средства за текущи ремонти и обзавеждане на нови сгради.

Заложените капиталови разходи в размер на 44 570,0 хил. лв. са завишени със 17 000,0 хил. лв. спрямо разходите утвърдени със ЗДБРБ за 2024 г. и се предлага да бъдат осигурени за сметка на преходни остатъци по бюджета на съдебната власт.

Кадровиците подчертават, че досегашната практика, съгласно разписаните разпоредби в ЗДБРБ за съответната година е средствата от наличности по сметки от предходни години по бюджета на съдебната власт да се разходват по решение на ВСС, а не с тази сума да се намаляват бюджетните взаимоотношения с централния бюджет.

МФ предложи увеличение на приходите и по-малък бюджет за съдебната система за 2025 г.

МФ предложи увеличение на приходите и по-малък бюджет за съдебната система за 2025 г.

ВСС обаче е против предложения законопроект