Застрашено е ползването на еврофондовете в следващия програмен период след 2020-а година, ако в страните-членки на Европейския съюз не се постигнат базови стандарти за правосъдие. Това заяви пред БНР Велислав Величков от Гражданската инициатива "Правосъдие за всеки".
Припомняме от "Правосъдие за всеки" и Центъра за оценка на въздействието на законодателството изпратиха до офиса на еврокомисаря по правосъдието Вера Юрова позиция по проблема върховенство на закона. В доклада, изпратен до еврокомисаря, има и анализ за състоянието на правосъдието и борбата с корупцията в България.
Според Величков, за да работи успешно Европейската прокуратура, е необходимо националните прокуратури на страните-членки, които ратифицират нейното въвеждане на своя територия да работят в съответствие с европейските стандарти за правосъдие.
Националните прокуратури извършват разследвания, например за кражбите на пари от еврофондовете и злоупотребите с обществени поръчки с тези пари. По думите му, ако прокуратурата на държава-членка не работи качествено, това ще се заложи провала на единната европейска прокуратура.
Относно акцията за проверка на луксозни имоти и коли, Велислав Величков припомни, че през 1997-а година имаше акция за скъпите коли в България с името "Комар".
"Тогава полицаи сваляха мутри от колите по българските кръстовища, отнемаха колите, закарваха ги на паркинги и започваха някакви разследвания. Тях трябваше да ги проведе прокуратурата. Спомняте ли си, че нямаше нито един осъден от тази акция и всички коли в последствие бяха или репатрирани, или върнати. Акция, по времето на Богомил Бонев, която произведе нулев резултат", каза Величков.
Той е категоричен, че 20 години по-късно ще умножим нулевия резултат по нула. Защото разследването на скъпите коли, тоест на евентуален продукт на забогатяването чрез престъпни пари, не може да разкрие престъпленията и да накаже хората, които са извършили тези престъпления, убеден е Величков.
Защо българската прокуратура, при наличието на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, досега не си е свършила работата и не е проверила състоянието на някои родни политици, бизнесмени и олигарси, което е милиардно състояние, неизвестно как натрупано чрез техните доходи, при наличие на жалби в прокуратурата.
Защо разследваме скъпите коли, а не разследваме многомилионните имоти на някои хора, които уж би трябвало да се издържат например с депутатска заплата, запита реторично Велислав Величков.