Силистренски криминалисти разбиха петчленна престъпна група, занимаваща се с лихварство и изнудване.
Полицията е събрала данни за повече от 200 случая, в които групата предоставяла кредити за суми, вариращи от 500 до 30 хиляди лева, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Разследването започнало в началото на годината, когато в РУМВР-Дулово били получени няколко жалби от граждани за насилствено събиране на дългове.
Било установено, че в групата участвали четирима мъже Т.Н. (34 г.), Г.Н. (22 г.), А.А. (28 г.) и Д.Г. (24 г.), ръководени от 33-годишния К.К.
Схемата била добре разработена - без да притежава съответното разрешение за извършване на банкова дейност, 33-годишният мъж предоставял заеми на граждани от Дулово и от съседните села. Разбира се това ставало срещу лихва, неколкократно надвишаваща тази на банките.
„Клиентите" основно били безработни и социално слаби граждани или такива, нуждаещи се от финансиране за пътуване зад граница. При просрочване на вноските по кредитите, длъжниците били подлагани на изнудване и заплахи.
Проверява се съпричастността на групата към няколко случая на побои, палежи, унищожаване и повреждане на имущество.
„Кредиторите" прибирали и дебитните карти на някои от „клиентите" си, по които са превеждани социалните им помощи.
Вчера криминалистите извършили претърсване в домовете на петимата мъже в гр.Дулово. Намерени са множество уличаващи ги доказателства - десетки записи на заповеди, различни разписки и над 160 банкови карти.
Заподозреният като лидер на престъпната група мъж е собственик на нефункционираща фирма. В процес на проверка е произходът на парите, с които е разполагал.
Останалите четирима мъже са безработни, някои от тях са известни на полицията с хулиганства и нарушения на реда. Работата по документиране на престъпната дейност на групата продължава.
tmihailov
на 19.02.2010 в 09:49:51 #11Патеричка не е в час ни с облигационното ни с търговското. Първо заемът по ЗЗД е едностранна сделка, защото по принцип не се дължи възнаграждение, макар че таквоа може да се уговори. Второ по ЗКИ на лицензионен режим подлежи влогонабирането, а не кредитирането и трето не бравус, а ти трябва да си искаш парите от университета ;)![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_twisted.gif?_=1446728989)
pateri4ka
на 04.06.2009 в 10:06:56 #10Bravus, то ясно е вече, че оспамваме темата, ама не мога да се въздържа и тъй като съм добра по природа душа, ще обясна: Заемът за послужване, който незнайно защо наричаш за потребление, ама си отвори 243 от ЗЗД, е безвъзмезден договор, а не едностранен, тъй като имаш две страни - заемател и заемодател, като всяка от тях дължи насрещна престация. До тук по облигационно - двойка. За тройка, колега, ми отговорене на въпроса за трите функции на лихвата, защото от този въпрос можете да достигнете до извода дали се касае за единична облигационна сделка или за такава, извършвана по занятие. Та когато заемът за послужване се сключва по занятие, каква е сделката, колега- облигационна или търговска? Правилно, търговска е, но такива сделки физически лица нямат право да сключват, ако не са търговци. Най - сетне в публикацията се говори за кредитиране, а това е особен вид търговска дела, регулирана от ЗКИ, т.е. сделката е банкова и се упражнява при разрешителен режим дори и от търговци - финансови институции. Липсата на такъв при упражняването на банкова дейност по кредитиране представлява престъпление. От мен без пари толкоз консултация. А вие колега, вместо да оспамвате тук темата с /без/крайните си знания по облигации, от които никой не се интересува, тъй като клиентите ви няма да ви питат колко имате по облигационно право, а колко знаете и как ще им решите проблема, марш в лекса. В тамошния форум има доста като вас, ще си мерите на спокойствие ...оценките.
bravus
на 03.06.2009 в 14:17:58 #9Развесилихте ме бре. И наказателно и процеса и търговско съм ги взел, не се безпокойте за мен. А вие...не знам как сте успели. Замо не знам къде в търговското право се забранява сключване на такъв тип сделка между физически лица??? И какво общо има наказателното тук? Идете да си искате парите от университета. И за да спрете да лаете прочетете това и го запомнете: Заемът за потребление, уреден в ЗЗД, е неформален, реален и едностранен договор. За сключването и действителността му не е необходимо съгласието на страните да бъде облечено в специална форма. Изискване за писмена форма за действителност е необходимо само по отношение уговорката за дължимата от заемателя лихва. Лихва се дължи само ако това е уговорено писмено. Договорът за паричен заем е разновидност на договора за заем за потребление. Ако някой не знае какво е заемодател и заемател, ще му се обясни.
idiabg
на 03.06.2009 в 14:01:37 #8Законно, незаконно... Нали е ясно... Ако лихваря е евреин е зконно... Ако не е, значи е незаконно...
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
Meteora
на 03.06.2009 в 13:41:03 #7Що ли ми звучи познато. По пловдивско-пазарджишки. Ама за избори никой не споменава. И за покупко-продажба на гласове.
pateri4ka
на 03.06.2009 в 13:23:10 #6Bravus, облигационното и наказателното излизат трети курс, така че би трябвало да си го минал. чл. 252 НК П.П. Яяяя, колега, по Облигационно имате 5. Че може ли да сте така неподготвен по Търговско/Наказателно право. Нищо, за септември ще се подготвите по - добре.
pateri4ka
на 03.06.2009 в 13:19:04 #5Bravus, а Търговското право мина ли го? Сделки /в случая търговски и дори банкови/, извършвани по занятие от физически лица, а? Не е ЗЗД, а ЗБКД.
bravus
на 03.06.2009 в 13:18:16 #4Не е задължително да притежаваш такова разрешително!!! Лихвата може да соговаря в определени граници и т.н. и т.н. Журналята пак те заблуждават! Ти да не мислиш, че тия лихвари ивдат от Марс? Толкова добре са изпипани нещата документално и съобразено със законите, че само можеш да мечтаеш. Не се излагай моля ти се. Виновни са не те (кредиторите), а длъжниците, заради своето лекомислие. Ще си платят, не се безпокой, ако ще на Папата да се оплачат.
bravus
на 03.06.2009 в 13:06:11 #3ПДД, напълно законно е. Този изпит съм го взел с 5. Айде да се информираш малко поне какво е то "Облигационно право". Недей говори на изуст, моля ти се. Напълно законно!!!
Arhangel
на 03.06.2009 в 12:57:31 #2Къде е,прокурора да се,сазира?!А не,в канцеларйите да се навира и да вика
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
bravus
на 03.06.2009 в 12:54:55 #1Кое е незаконно в даването на заем? Много предизборна пушилка пушилка. Били намери десетки записи на заповед?!?!?! И какво от това? Да не би да е незаконно? Виновни са не тия, а ония дето лекомислено са се подписвали. Все пак успех!