Върховният административен съд отмени влязлото в сила прекратително решение относно лиценза на КТБ и върна делото за ново разглеждане.

Днес петчленен състав на съда отмени определениeто от 2015 г. по казуса с отнемането на лиценза на КТБ. Върховните магистрати връщат делото за ново разглеждане от друг тричленен състав на ВАС.

Причината е във връзка решение на Европейски съд по правата на човека за установено нарушение на Конвенцията за правата на човека и основните свободи. Делото пред ЕСПЧ е образувано по жалби на КТБ, представлявано от нейните бивши изпълнителни директори.

Установеното от Европейския съд нарушение на правото на справедлив съдебен процес произтича от това, че при вземане на решението тричленният състав на ВАС не обсъжда писменото изложение, подадено от бившите изпълнителни директори на банката. Вместо това се позовава само на изложенията, внесени от квесторите на банката, като по този начин имплицитно отхвърля твърдението на бившите изпълнителни директори, че имат някакви остатъчни правомощия да представляват банката, както и че при разглеждане на делата ВАС отхвърля многократните молби на бившето ръководство на КТБ да назначи специален представител на банката, отбелязват от съда.

ВАС отхвърли жалба на бивши шефове на КТБ

ВАС отхвърли жалба на бивши шефове на КТБ

Жалбата се позовава на съдебно решение на съда в Страсбург

По този начин ЕСПЧ приема, че относимото законодателство и начинът, по който то е приложено от българските съдилища, не предоставят на КТБ практическа възможност за съдебно оспорване на отнемането на лиценза ѝ. Счита се и че тя е поставена в ситуация, при която не е имало нито едно лице, разполагащо както с правомощия, така и с интерес да оспори отнемането на лиценза.

По тази причина ВАС приема, че в случая са изпълнени всички условия за отмяна на съдебното решение на по-долната инстанция.

Необходимо е ново разглеждане на делото, за да се отстранят последиците от установеното нарушение.

Делото е върнато за ново разглеждане от друг тричленен състав на ВАС, който трябва да съобрази решението на ЕСПЧ и да предприеме съответните процесуални действия за отстраняване на допуснатото нарушение.

Със същото решение от днес върховните магистрати отхвърлят искането на "Бромак" ЕООД за отмяна на посочените по-горе определения. Причината е, че решението на ЕСПЧ няма действие по отношение на дружеството - то не е страна в производството пред европейския съд и по отношение на него не е установено нарушение на конвенцията.

Лицензът на КТБ отнет незаконно, реши ЕСПЧ

Лицензът на КТБ отнет незаконно, реши ЕСПЧ

Банката е лишена от възможността да се защитава

Решението на ВАС не подлежи на обжалване.

Припомняме, "Корпоративна търговска банка" АД бе създадена през 1994 г., разраснала се бързо в периода 2007 - 2014 и фалирала на 6 ноември 2014 г. Обявена е в несъстоятелност със съдебно решение на 22 април 2015 г.

Банкерът Цветан Василев, който е съден за фалита на управляваната от него Корпоративна търговска банка (КТБ), на няколко пъти искаше да бъде разпитан чрез видеоконферентна връзка, защото се чувства застрашен, ако се върне в България.

Още бившият главен прокурор Сотир Цацаров обясни, че ще разпита Василев само ако бъде екстрадиран. Наследилият го Иван Гешев, който беше и прокурор в специализирания съд точно по това дело, наследи и тази позиция.