Висшият съдебен съвет е получил доклад от 22 страници за "допуснати груби закононарушения" от двама наблюдаващи прокурори от вече закритата Специализирана прокуратура по казуса "Осемте джуджета".
Докладът е изпратен от и.д. главен прокурор Борислав Сарафов.
Въпреки че документът е изготвен от прокурор от Върховната прокуратура още през юли 2020 г., по него три години не е имало никакви действия от страна на бившето ръководство на прокуратурата, начело с Иван Гешев.
Според проверката двама спецмагистрати - Димитър Франтишек Петров и Кирил Пейчинов, нито са дисциплинарно уволнени, нито са разследвани, съобщава bTV.
След избухването на скандала през 2020 г. Петров и Пейчинов бяха преместени от Спецпрокуратурата в други структури на обвинението. Разгледани са твърдения на баща и син Златанови, че са били изнудвани от група с участието на магистрати и тогавашната съпруга на бившия следовател Петър Петров-Еврото.
В разследване на "Антикорупционния фонд" бяха представени доказателства за противозаконно прехвърляне на бизнеси, отнемане на голямо количество пари, злато и автомобили от собствениците на най-голямата фабрика за асансьори у нас.
В тази връзка проверката на Инспектората при Върховната касационна прокуратура установява, че "при връщането на значителните по количество и стойност веществени доказателства, са допуснати груби закононарушения, причините за които не могат да бъдат напълно изяснени, но следва да получат своето адекватно санкциониране".
От държавното обвинение поясниха, че на Апелативната прокуратура в София е възложено да се извърши проверка на всички преписки, досъдебни производства, свързани с казуса "Осемте джуджета", включително и правилността и законосъобразността на прокурорско постановление от 5 май 2021 г., с което е било отказано образуването на досъдебно производство по изнесените доказателства в разследването на "Антикорупционния фонд".