На днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) се очаква да бъдат представени правилата за разпределянето на настоящите членове на кадровия орган на съдебната система на съдийска и прокурорска колегия.

"Това е еднократен и важен акт за ВСС. Исторически той ще се случи само един път". Това каза председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов преди началото на днешнотоо заседание на ВСС, на което се очаква разделянето на две колегии на членовете на Съвета.

От тук нататък нормите на Закона за съдебната власт уреждат бъдещото разпределение на членовете във ВСС, заяви Панов. Според него най-важното е това да се случи прозрачно и публично.

Малко преди началота на заседанието пристигна и правосъдният министър Екатерина Захариева, която не се спря пред журналистите.

Най-важното е това да се случи прозрачно, публично и въз основа на обективни критерии. Какви могат да бъдат тези критерии – много е важно колегите, които ще предпочетат едната или другата колегия да кажат своето мнение, за да може да има съобразяване и с това какво те самите желаят. Това е важно, за да могат, когато отиват на работа да дават всичко от себе си. Един от критериите трябва да бъде и желанието на самите юристи. Въпросът е, когато тези желания са изразени така, че да има повече желаещи да се включат в една от колегиите”, коментира Панов.

Според него в момента сме в хипотеза, при която има повече желаещи за съдийската колегия. „Ето защо е важно като критерий да се отчете къде са работили юристите, членове на ВСС, с каква дейност са се занимавали, каква е тяхната месторабота. Всичко това най-важното е да бъде обсъдено във ВСС”, коментира Панов.

По думите му, с гласуваното увеличение на възнагражденията на членовете на ВСС законодателят е помогнал това да се случи. Ето защо смятам, че това е също един аргумент, който може да мотивира колегите все пак да се разделят.

„Най-важното е да има дебат това да се случи публично и прозрачно. Този критерий е относим и към разделянето, защото е важно къде, от коя сфера в съдебната власт, идва конкретният юрист във ВСС. Също така смятам, че е важно къде е работил преди това – дали е бил прокурор или съдия”, заяви Панов.
Според него може да се окаже, че има повече юристи, които идват с последна месторабота като съдии.

Аз вярвам, че разумът ще победи. Смятам, че е време да покажем, че мъдростта е фактор в съдебната система и вярвам, че това ще се случи”, заяви Лозан Панов.

„Много се надявах този дебат да започне много по-рано във времето, за да може веднага след като законът влезе в сила ВСС да отреагира. Това забавяне според мен е преодолимо. Мъдростта трябва да надделее, защото това са обективните критерии – месторабота, професионална ангажираност, сфера на дейност, където юристите са полагали своя труд, за да може юристите да са достатъчно ангажирани с проблемите в съдебната власт и да ги решават в двете колегии”, заяви Панов.