Конституцията не дава инструмент за разрешаване на кризата в Народното събрание, такава каквато е в момента - конституционният текст визира само първото събиране на депутатите с полагането на клетка и избор на председател и заместник-председатели. Това заяви конституционният съдия Янаки Стоилов в студиото на Нова телевизия. Според него обаче няма пречка самите парламентарни групи да се регистрират, тъй като този акт само се установява от председателя. "Народните представители са в НС по волята на гражданите, а регистрацията на ПГ е вътрешно нормативен акт", посочи Стоилов и обясни, че в този смисъл няма значение дали той е временен или редовно избран.

Така и според логиката на конституционните текстове няма пречка за кръг от активности, които да бъдат упражнени и докато няма избран председател. Дали може президентът Румен Радев да проведе консултации и да връчи мандати - да, според Янаки Стоилов, но въпросът е и за целесъобразността да се направи това.

Янаки Стоилов постави и въпроса на плоскостта - ако тези консултации се провалят и не се стигне до съставяне на кабинет, а до нови избори и следващ служебен кабинет, председателстващият по възраст Народното събрание няма да попадне в кръга на избор от президента, както е според действащите конституционни текстове, т.нар. домова книга.

Явор Божанков: Новият служебен кабинет вече се подрежда

Явор Божанков: Новият служебен кабинет вече се подрежда

Ако Кирилов бъде избран за председател на НС

По другата тема - оспорването на изборните резултати и делото, образувано в КС по петте жалби, Янаки Стоилов увери, че е създадена организация и се очакват изборните книжа да пристигнат в София. Очакваме по график на ЦИК от днес да пристигат материалите, съхранявани в общините.

Той е докладчик по казуса с повторното преброяване на бюлетините от над 2200 секции на изборите. "Дейността ще бъде извършена от експерти, определени от Конституционния съд. Повечето от тях имат опит в подобни дейности. Те ще трябва да прегледат всички изборни материали в определените секции, като в 442 от тях трябва да се провери и дали недействителните бюлетини, вписани в протоколите, наистина съответстват на такива гласове", обясни Стоилов.

Решението си за касиране, частично или всеобщо, Конституционният съд ще вземе да база изборни книжа и документи. Янаки Стоилов посочи редица въпроси, които са били повдигнати, но на които Конституционният съд не може да даде отговор - на първо място решението на КС няма да установи купения и корпоративен вот.

Маркет Линкс: 58% смятат, че изборите на 27 октомври не са били честни

Маркет Линкс: 58% смятат, че изборите на 27 октомври не са били честни

Според 37% изборите трябва да бъдат касирани

Макар и да е изискана информация защо в някои секции е липсвало видеонаблюдение, КС не може да гледа хилядите часове видеонаблюдение. Така видеозаписът с попълването на бюлетини от член на избирателна комисия остава да виси без отговор.

Ако са дописани избиратели и някой се е подписал за тях, това несъответствие също няма как да бъде установено, обясни Янаки Стоилов.

А и част от това, което се вижда на видеонаблюдението е въпрос на наказателна процедура. Въпросът е дали ЦИК е "видяла" и сезирала съответните органи - МВР и прокуратура.

Атанас Илков не вижда основания за касиране на изборите

Атанас Илков не вижда основания за касиране на изборите

МВР се справи не лошо със задачите си по време на вота, посочи той

"Ние можем с точност да установим дали хартиените бюлетини и тези от машините съответстват на бройката в протоколите. Също така и дали те са съставени по законовите изисквания. Едва тогава бихме могли да установим дали в числово изражение резултатите съвпадат", посочи съдията.

На въпрос за проверката на машинното гласуване, Янаки Стоилов обясни, че ако флашката не съответства на протокола и бюлетините, крайният резултат, който ще бъде приет, е този от бюлетините.

Конституционният съд също така ще изследва и как са извършени промените в съставите на СИК - още един феномен от последните избори, което ще даде допълнителна светлина върху организацията на изборния процес.

"Отделен проблем е това, че самият закон създава предпоставки за нарушения в изборния процес", заяви Янаки Стоилов.

"Горкият" Конституционен съд

"Горкият" Конституционен съд

Отвсякъде валят жалби и искания към него. При това всички настояват, че той трябва да действа бързо, защото въпросите, по които го сезират, не търпят отлагане