Отразява ли войната в Украйна, затворените граници и стагнацията в икономиката на гражданите в Русия? Руските медии публикуват всякакви изследвания, включително и за стреса на работното място, увеличил се до 35% въпреки нуждата и търсенето на работна ръка, Изследвания за отражението на военщината, обгърнала руското общество, и как тя се отразява на народопсихологията конкретно няма. За това може да се съди по косвени данни, а традиционен измерител за Русия е приказката за отношенията между руснака и водката.
Според данни на Световната здравна организация, Русия традиционно държи първите места по консумация на алкохол в Европа и е сред страните с най-висока смъртност, причинена от консумацията на алкохол - около 19 смъртни случая на 100 000 души годишно се дължат именно на употребата или по-точно злоупотребата със спиртни напитки.
А продажбите на алкохол в Русия в последните няколко години непрекъснато се увеличават, според данните на Росалкохолтабакконтрол. След отчетен ръст от 7.5% през 2022 година, с нови 4% се увеличават и тази година, поне това сочат данните за първото полугодие, цитирани от "Интерфакс". Скача продажбата на всички видове алкохол - най-много при пенливите и ликьорните вина - с впечатляващите над 12%, а при коняка - със 7.2 на сто. Расте и продажбата на водка, макар и само с 1 на сто, но до впечатляващите 37,03 милиона декалитра. Като цяло за полугодието са били продадени 111,72 милиона декалитра алкохолна продукция (без бира, сайдер и медовина).
Но зад сухите данни, които показват непрекъснат ръст, стои повече. Показателна е кампанията, която върви на ниво власти и то от най-високо.
Руската православна църква и бъдещето на руския свят
Московският и на цяла Русия патриарх Кирил реши да занимае пленарното заседание на XXVI Световен руски народен събор с проблема с алкохолизма в страната и то откроявайки го като "проблем с национален мащаб" и поставяйки борбата с алкохолната заплаха като нетърпяща отлагане. Според патриарх Кирил всички мерки за подобряване на демографската ситуация ще си остават неефективни, ако няма борба за трезвеност.
"С болка приемам новината, че през тази година продажбите на алкохол са се увеличили дори и с 60% за някои видове. Това е реален проблем в национален мащаб ", каза Кирил, според когото употребата на алкохол на глава от населението остава неприемливо висока.
Според него руският народ трябва да върне на разбирането и убеждението, че трезвеността е норма на живот, включително на духовен живот. "Без хората да се върнат към трезвеността като начин на живот е невъзможно да си представим бъдещето на руския свят."
"Ако искаме да продължим да поддържаме световно лидерство в технологично и интелектуално отношение, ако искаме сред нашите хора да се раждат талантливи, умни и най-важното здрави деца, борбата с алкохолната заплаха е изключително важна задача, която трябва да започне да се решава без отлагане", са още думи на патриарх Кирил, цитирани от ТАСС.
Депутатите - "да направим невъзможно купуването на алкохол"
В деловодството на парламента, Държавната дума, е внесен законопроект за забрана за излагане и продажба на алкохол в общите помещения на търговските обекти. Документът е внесен от депутат Андрей Свинцов от партията на Жириновски.
В мотивите към законопроекта се сочи, че алкохолът сега се поставя в почти всеки магазин за хранителни стоки по такъв начин, "че е невъзможно да бъде подминат", а всички маркетингови ходове водят до огромен брой спонтанни покупки на алкохол.
С този законопроект се предлага да се забрани излагането и продажбата на алкохолни напитки в общите части на търговските обекти, а за спиртните напитки да се отделят специални помещения или като специализирани места. Достъпът до тях да е забранен за лица под 18 години. Законопроектът забранява и рекламирането на алкохолни напитки в другите части от магазина.
Друг законопроект, внесен отново в Държавната дума, но от група депутати, пък предвижда въвеждането на забрана за продажба на алкохол при предоставяне на хранителни услуги в самолети, железопътния транспорт и линиите му на дълги разстояния, както и при морския транспорт.
Този законопроект предлага и затягане на административната отговорност, т.е. глобите за появяване на обществени места в нетрезво състояние, нарушаване на забраната за пушене в определените зони и консумацията на алкохол на забранени места.
В мотивите към закопроекта се посочва, че само според данните на Министерство на вътрешните работи на Русия за периода 2021-2023 г. в обекти от транспортната инфраструктура, железопътния, въздушен и морски транспорт са установени повече от 500 000 нарушения на забраната за пушене, 280 000 нарушения при употребата на спиртни напитки и 160 000 случая на граждани, намиращи се в състояние на алкохолно опиянение на обществено място, което подлежи на санкция. "Действащият режим за глоба в размер от 500 до 1500 рубли е изключително незначителен и не способства за намаляване на количествата правонарушения", пише още в документа. Заради това се предлага и глобата да се увеличи, като започва от 1000 рубли, а при повторно нарушения тя да бъде 5000 рубли. Глобата за употреба на наркотични и психотропни вещества също се предлага да се увеличи на 10 000 рубли или административен арест за 15 дни.
В началото на годината на федерално ниво руският президент Владимир Путин подписа закон, който предоставя възможност на местните власти отделно да затегнат режима за продажба на алкохол. Политиката на управление на Владимир Путин от десетилетие е да налага все по-високи цени на алкохола в страна, но и популяризира един нов модел на трезвеност, по примера лично на президента.
Последното сериозен ръст на продажбите на твърда алкохол в Русия - в началото на епидемията от коронавирус - бяха обяснени с това, че заради липсата на дезинфектанти руснаците ползват водка.
Регионите и какво е това "наливайка"
Преди месец в Оренбургска област бе забранена продажбата на алкохол през нощта в заведения за обществено хранене, които се намират в жилищни райони. Изключение се прави за ресторантите и то тези, които са над 50 кв.м. разгърната площ за клиентския салон. Забраната важи от 22 ч. на единия ден до 10 часа на другия ден и влиза в сила от 1 март 2025 г.
В Ставропол също така затегнаха режима за т.нар. наливайки. "Наливайка" е специфичен руски феномен, появил се около 2010-2011 г. в отговор на първите ограничения от времената на управление на Путин за продажба на алкохол през нощта. Наливайка е нещо като винен бар с минимум места за сядане, а алкохолът, който се продава там е предимно наливен. Такива търговски обекти се появяват предимно в големи жилищни сгради, блокове.
Още в началото на тази година лично руският президент Владимир Путин заръча режимът на този тип заведения да се затегне, а председателят на парламента Вячеслав Володин заедно с други депутати организираха и среднощни рейдове в такъв тип заведения или търговски обекти.
Приетото в Ставропол законодателство ограничава изключително малките търговци, въвеждайки изискване за минимална площ за посетители от 50 кв. м и минимален размер на капитала на фирмата от 500 000 рубли. Като главна цел на законопроекта се сочи въвеждането на ред в сферата на търговията с алкохол, особено в жилищни зони, за да спрат оплакванията на гражданите от шума и рисковата среда, която създават.
Губернаторът на Вологодска област Георги Филимонов при представянето на аналогичен законопроект каза, че 71% от смъртните случаи на мъже в трудоспособна възраст имат връзка с консумацията на алкохол, включително заради болести като цироза и сърдечни заболявания. "За една година разпространението на алкохолизъм е нараснало с 30 процента. Картината е ужасна", са думи на Филимонов.
Във Вологодска област също е приет регионален закон, който пък ограничава продажбите на алкохол до два часа на ден. Забрана е въведена от 8 до 12 часа и от 14 до 23 часа от понеделник до петък. Отделно важи забраната от 23 ч. на единия ден до 8 часа на другия. Допълнителното ограничение не важи за ресторанти, барове и кафета, което имат съответния наличен лиценз за поне 40 места в салона за клиенти, които могат да продават алкохол от 8 до 23 часа.
Така магазини и други заведения ще могат да продават алкохол от 12 до 14 ч. през деня, а пък през уикенда и в празнични дни е направо разгул - продажбите ще вървят от 8 до 23 часа. Като празнични дни са посочени дните от от 1 до 8 януари, които са новогодишни празници в Руската федерация, Денят на защитника на Отечеството - 23 февруари, Денят на жената - 8 март и Денят на победата 9 май.
Забрана за продажба на алкохол обаче се налага в един дълъг списък с празници, в който влизат: Деня на младежта (отбелязва се последната събота на юни), Денят на знанието (1 септември), както и дните на последните учебни дни. Забрана е въведена и за студентския празник (25 януари), както и изрично на Международния ден на здравето (7 април), а и за 1 юни, Деня на детето, и Деня на семейството, любовта и верността (8 юли).
Министерство на финансите и балансираната му позиция
Руското министерство на финансите заема балансирана позиция в регулирането на пазара на алкохол. Простото ограничаване или забраната на законната търговия на дребно не води до намаляване на потреблението, отбеляза Александър Коробутов, заместник-директор на Департамента за митническа политика и регулиране на пазарите на алкохол и тютюн. Думи му са цитирани на сайта на Министерството на финансите на Руската федерация. Той посочва, че в министерството постъпват най-различни инициативи - от пълна забрана до пълно отпадане на всички ограничения.
От министерството отбелязват и че ограничаването на легалния пазар води до възникване на нелегални канали.
Коробутов добавя, че в момента се работи по законопроект за оптимизиране на лицензирането на дребно и намаляване на документите, които се подават при кандидатстване за лиценз. Освен това се обмисля законопроект за намаляване на държавната такса за издаване на лиценз за продажба на алкохолни напитки на дребно или за предоставяне на услуги за обществено хранене.
nsmilitia
на 01.12.2024 в 12:26:24 #1Ако рузнака изтрезнее да не вземе да прогледне каква измет го управлява? Май най-добре си е мъртво пиян и в канавката.