Средствата за болнична помощ от 2006 година насам нарастват непрекъснато. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков, който докладва пред депутатите как се изразходва резервът на НЗОК в БНБ.
Всяка година системата гълта по все повече средства, без да се реформира, посочи още той.
Системата, която трябва да лекува хората, е болна, категоричен бе финансист номер едно. По думите му реформите в здравеопазването са спрели през 2001г.
БСП: Само Октоподът Паул знае колко са парите в НЗОК.
Още...
Последните две правителства не са направили нищо, за да помогнат на хората, изтъкна Дянков, като тази негова реплика бе посрещната с аплаузи от мнозинството в парламента.
Финансовият министър добави, че е необходимо допълнително финансиране на системата в здравеопазването, за да не колабира тя.
Припомняме, вчера Дянков разговаря с представители на Българския лекарски съюз, пациентски организации, синдикати, НЗОК и Министерството на здравеопазването.
След срещата стана ясно, че финансовото министерство отпуска до края на годината 65 млн. лева на Здравната каса за болниците.
След като за близо 10 години, по думите на министъра, нищо не е направено в здравната система, няма как за година и няколко месеца управлението на ГЕРБ да осъществи всички необходими реформи. Дянков обаче призна, че и настоящето правителство се е позабавило с реформирането на здравеопазването.
Можеше повече да се направи в последната година и 2 месеца, смята финансовият министър. Все пак той изтъкна, че в момент на тежка икономическа криза в българското здравеопазване влизат повече средства, отколкото през 2007 и 2008 година.
Финансовият министър бе категоричен, че не може да се харчи резервът на НЗОК, който е в БНБ, без тези харчове да увеличат дефицита. Това е положението по време на криза, заяви Симеон Дянков. Според него фискалният резерв на касата трябва да се пази.
Финансист номер едно отново изтъкна, че в сферата на здравеопазването са необходими реформи, които са забавени с години.
За това сте виновни вие, които седите отляво, обърна се той към опозицията. Така че господа от левицата, помислете вие какво направихте за 8 години. Помислете! Помислете и тогава говорете, посъветва опозицията Дянков.
Той бе категоричен, че не се използват достатъчно ефективно средствата за здравеопазване. Доказателство за това, според него, са данните, че обществото ни става все по-болно.
Дянков допълни, че допълнителното финансиране на системата на здравеопазването ще реши отчасти проблема, но не и изцяло. Проблемът остава и ще бъде същият и догодина, изтъкна той.
Като финансов министър мога да кажа, че само срещу реформи ще се дават пари, обясни пред народните представители Симеон Дянков и допълни - докато не се реформира здравеопазването, то ще продължи да гълта средства.
USD
CHF
GBP
Kihano6
на 09.09.2010 в 09:57:06 #18Ivan Костофф,
velikiat
на 09.09.2010 в 09:53:26 #17Ivan Костофф
на 09.09.2010 в 09:51:58 #16Днес отбелязваме един от най-великите български празници – 9 септември 1944 г. - Денят за свободата. От Черно море до Осоговската планина, от Дунава до Родопите хиляди българи и българки ще обсипят с цветя лобни места и паметници на знайни и незнайни антифашисти, които изгоряха в чутовната борба за свобода и демокрация. Преклонението пред хилядите жертви и величието на Девети септември не помръкват от безкрайните опити на псевдодемократи, царедворци, новоизлюпени политици и лъжеучени да дискредитират и предадат на забрава Денят на свободата. Тази популярност и политическа устойчивост под напора на годините са лесно обясними, ако си припомним как се стигна до Девети септември. Най-напред трябва дебело да се подчертае, че от 9 юни 1923 г. – денят, в който с кървав преврат у нас беше установена фашистка диктатура, та чак до 9 септември 1944 г., в България бушуваше с по-ярки или по-приглушени пламъци гражданска война, която политически конфронтира социалните слоеве на българския народ. Най-прогресивните и лявоориентираните от тях под ръководството на Българската комунистическа партия десетилетия воюваха против фашизма и неговата мракобесна политика. Тази борба получи своя апогей в периода 1941-1944 година. Когато из Европа шестваше фашизмът в България прозвучаха крилатите стихове на поета-партизанин Христо Кърпачев: „Земята на Ботев и Левски отново е робска земя. Балканът хайдушките песни отново размирно запя. Кой люби народа поробен и пази завета велик – на Левски завета бунтовен – при нас нека дойде войник!”
don Pozo
на 09.09.2010 в 09:45:43 #15То се знае, че друг е виновен. Целта обаче е една: ДА СЕ ЛИКВИДИРА БОЛНИЯ БУЛГАРИСТАНЕЦ КАТО НЕКАЧЕСТВЕН ШИБАН МАТЕРИАЛ!
Kihano6
на 09.09.2010 в 09:45:11 #14Какви реформи бе Дянков? Та нали това е реформираната от Костов здравна система? Я да каже откъде ги гепиха тия глупости с джипитата? Тоя Дянков друго освен "реформа" знае ли? До кога ще се реформираме? До последна капка кръв? Или докато хората започнат да фотосинтезират или напълно изчезнат? Май само тогава икономическите ви теории ще проработят. Дянков, оставка!
don Pozo
на 09.09.2010 в 09:43:45 #13Как бе луко няма да са бизнесмени като болниците са търговски дружества, а джипеато са ЕТ.
dachi
на 09.09.2010 в 09:43:04 #12Те ще се затворят болниците и ще се уволнят лекарите.А пък плювачите ще измират около затворените болници.И друга песен ще запеят.
don Pozo
на 09.09.2010 в 09:42:06 #11Има ли все още здравомеслещи хора в кенефа. Явно от т.н. правителство не са.
velikiat
на 09.09.2010 в 09:22:01 #10ТеНеТеМе
на 09.09.2010 в 09:14:06 #9Лекарите са по-зле от средното зле в страната. Превърнали са призванието в най-грозния бизнес. Изключения има само при тези по болниците.
Мордехай
на 09.09.2010 в 09:04:39 #8"По думите му реформите в здравеопазването са спрели през 2001г." Льошият Костов я е спрял и вече десет години Царо и мандраджиите не могат да я стартират. Льош Костов, льош!

Ivan Костофф
на 09.09.2010 в 08:50:11 #7ами ще е болна след като 20 години главанаци като теб я разболяват
kokoboi
на 09.09.2010 в 08:49:09 #6Сера ви на здравната система! Сера ви на кризата! Сера и върху Вас г-н Дянков!
Комита
на 09.09.2010 в 08:47:51 #5Наистина си посредствен, иначе няма как да си гербераст. Ще те опправя: Боцко има да оправя не за 20 години назад, а чак от сътворението на света.
posredstven
на 09.09.2010 в 08:39:51 #4в здравеопазването се краде не по малко от останалите места. настоящето правителство има доста работа за вършене. събралото се за повече от 20 год назад
Комита
на 09.09.2010 в 08:14:32 #3Абе и хер Флик, заедно с цялото правителство, са болни, ама не се усещат.
Necromancer
на 09.09.2010 в 08:10:42 #2тоя лилипут чак сега ли го установи? баси бавните и флегматични реакции. живее тука от няколко години и едва сега установява видими неща. келеш
LeBaron
на 09.09.2010 в 08:10:38 #1Така е, и цели лекарски съсловия не спират да крадат.