Италианският ансамбъл за средновековна музика "Микрологус" пристигна в България за 12-тия рожден ден на Класик ФМ радио. 
Концертът им е на 15 декември, в зала "България". Прочутият ансамбъл ще изпълни за първи път пред българска публика музика от XIV в.

Репертоарът на "Микрологус" обхваща повече от три века (от ХІІІ до ХVІ в).
В програмата на петъчния празничен концерт ще звучат балади, мадригали и танцова музика, залегнали в основата на италианското Арс Нова от XIV век.

През време на Късното средновековие италианската музика бележи значително развитие, осъществяващо се едновременно с процеса на утвърждаване на гражданските общества-републики, като Флоренция, както и на първите синьории, като Скалиджери във Верона.

В такава обстановка разцъфтява едно голямо изкуство, наречено Арс Нова (Ново изкуство), което обновява стила под теоретично-практическия тласък на съседна Франция от късния готически период, практиката в пеенето монодия и cantus planus binatim.

Важна е връзката с Франция, както в симулирането на френския стил на пеене (в Любовта ме кара да пея на Франческа), така и в използването на сенхал, древно изкуство на трубадурите да скриват името на жената в стиховете на поезията.

В мадригала, който възниква точно в този период, също се пее за любов, заедно с мотиви от пасторално-стопански теми и честване на тържества, но във втората половина на века мадригалът е изоставен, може би защото е счетен за твърде груб и примитивен, за да отстъпи място на по-игривата и ритмична балада.

От тогавашните хроники знаем, че много странстващи певци са свирили танцовата музика, въодушевявала жизненото италианско общество от ХІІІ век, а и много поети-музиканти са се посветили на създаването на балади и мадригали, може би дажe импровизирайки.