Дългото чакане за феновете приключи. Днес в 17:00 часа ЦСКА и Левски стартират битката на сезона, която ще определи носителя на Sesame Купа на България.
За първи път от години, билетите бяха разпродадени мигновено, което гарантира уникална емоция за присъстващите.
Според специалистите, фаворит в срещата няма, като "червените" имат опит в тези битки, но пък "сините" са под уникална еуфория. За ЦСКА вдигането на трофея би било спасение на сезона след като мечтите за титла не успяха да бъдат сбъднати.
В лагера на Левски спечелването на Купата би било завършек на един бурен сезон, който започна със стотици неизвестни, но след идването на Станимир Стоилов нещата се обърнаха и отборът изплува и показва съвсем друг облик. Ентусиазмът за феновете е огромен и това личи по уникалната подкрепа към тима.
Ако погледнем към статистиката - "сините" са рекордьори по брой купи с 25, на четири пред "армейците". За последно обаче отборът триумфира с отличието през 2007, когато надви Литекс с минималното 1:0 след продължения. ЦСКА грабна трофея миналата година с успех над Арда с 1:0. Последният финал в надпреварата между "червени" и "сини" бе през 2005, когато Левски спечели с 2:1.
Главен съдия на финала ще бъде Никола Попов, а негови помощници ще са Георги Тодоров и Мартин Венев. Четвърти съдия ще бъде Георги Гинчев, а на ВАР-а ще са Ивайло Стоянов и Иво Колев. Резервен асистент съдия е Георги Минев, а съдийски наблюдател - Ичко Лозев.
USD
CHF
GBP
Мик Джагър
на 15.05.2022 в 06:08:43 #13Добрутро, големият мач дойде
Говеда, вместо да се ерчите у форума и да мишкувате практически, заминавайте към Армията за презаверка
Днес славните армейски ще вдигат купата и е хубаво да го гледате на живо
iliyan-dzhunev
на 15.05.2022 в 06:07:19 #12Айде лискари,последните 20г,това ви е най- важния мач.Както казахте,цяла България вас гледа,и бих допълнил: цяла та футболна общественост за вас работи,БФС,съдии,по- големия брат.Ще ви добутат до евротурнирите.
cvetomirmagnitski
на 15.05.2022 в 05:58:16 #11Дори конете пяха "В село Подуене" на два гласа, но билетите бяха презаверени
na_kolene
на 15.05.2022 в 05:54:04 #10Питам се какви ли капани ще заложи професор Стоилов на колегата си от ЦСКА Пардьо ли беше Пърди ли....няма значение. Въпросният Пардьо или Пърди би трябвало да е помислил вече какво ще работи от утре
Забелязвам интересна тенденция в ЦСКА - доскоро трансферните им цели бяха предимно футболисти от изпаднали отбори. На първо четене се сещам за Едвин Джеси в Норвегия и Варела от Турция, но ако се замисля сигурно има и други. Обаче ГГ им назначи и за тренер такъв ''специалист'' - въпросният Пардьо или Пърди преди да бъде доведен в ЦСКА закара АДО във втора холандска дивизия....
Да се чуди откъде чорбарите черпят вдъхновение и се репчат за днешния мач....
oliver83
на 15.05.2022 в 05:39:31 #9Цяла България знае за близките семейни отношениа на Стойлов с Попов и бащата на Попов вече 20 години в БФС с Перуканчо.Днес мач няма да има защото главно действащо поставено лице подаряващо купата на говедата е компанията Попов,Стойлов,Сиракав ,малката и голямата Перука.А ние глупаците ще си мислим че ще гледаме честен мач ,той е предрешен преди да е започнал.
german
на 15.05.2022 в 05:39:20 #8Трудовите колективи, на ОО-Лойч, УББС, Полевата кухня и Ескадрон Бялка, издържаха с 6/шестица/ изпита по история на ЦСКА, презавериха билетите си и довечера пълним стадиона, барабар с конете и баничарките
бате ВИ
на 15.05.2022 в 05:37:57 #7Ко стаа ве , тарикати
Треперите ли
1948asentseto
на 15.05.2022 в 05:29:35 #6“В навечерието на 70-ия рожден ден на ЦСКА за сетен път сме длъжни да си отговорим на въпроса защо футболът е игра, равна на живота. И да разберем, че любовта към един отбор е много важна личностна и ценностна идентификация. Огледайте се наоколо и ще се убедите, че колкото и странно да звучи, в спортния фокус се пресичат много неспортни образи, социални и политически послания. Това е така, защото стадионът и залата са арена на човешките отношения, заредени с атомната енергия на амбицията, състезанието и Егото. Лично, колективно, отборно, местно, национално… В края на тази по-скоро полемична и нетипична, отколкото юбилейна книга, искам още веднъж да отдадем поклон пред хората, които създадоха, утвърдиха, прославиха и спасиха ФЕНОМЕНА ЦСКА.(
) От създателите Иван Мирски и Петър Михайлов, родоначалниците на шампионската традиция Нако Чакмаков, Манол Манолов(Симолията) и Стефан Божков; чудотворците Иван Колев, Панайот Панайотов(Гацо), Крум Милев, Георги Найденов, Никола Цанев, Димитър Якимов, Петър Жеков, Георги Денев; гигантите на терена и на треньорската пейка Аспарух Никодимов и Димитър Пенев; следващите грандиозни фигури Георги Димитров(Джеки), Георги Велинов(Джони), Пламен Марков, Стойчо Младенов, Цецо Йончев… и така до Любо Пенев, Митко Бербатов, Мартин Петров, Тошко Янчев, Велизар Димитров, Христо Янев, Владо Манчев. А на върха на безсмътната червена звезда грее името на великия армейски кумир ХРИСТО СТОИЧКОВ…
Редом с имената на създателитр преди седим десетилетия и героите от терена дълбок поклон заслужават и хората, които с цената на тежки битки, а нерядко и с риск за личния си живот, водиха през годините Отечествената война в името на ЦСКА. Такива като началника на клуба, легендарният полковник Никола Миланов(Чопъра), в края на 70-те и началото на 80-те, на офицерите и генералите от БНА, противопоставили се на абсурдното решение на ЦК на БКП през юни 1985г. , довело до появата на… ,,Средец”. Специална признателност червена България дължи и на армейския генерал Добри Джуров, помогнал много за извисяването на ЦСКА до върха в Европа.
Целият този славен летопис обаче бе на косъм от гибелта, преди да се появи Гриша Ганчев. Именно през лятото на 2015г. от руините на клуба, сринат до ,,В” група от външна агресия и вътрешна разруха, започна вторият живот на палача на еврошампиони от Парка на свободата. Благодарение на верния армеец, който в продължение на две десетилетия преследваше целта на живота си. И я постигна в най-драматичноя момент, когато съдбата на ЦСКА бе поставена на карта. Само този факт е достатъчен за дълбока признателност пред стореното от Гриша Ганчев. Без него 70-ият юбилей можеше да звучи като реквием за една загубена красота…
Необявената война, превърнала се в Отечествена за ЦСКА, никога нямаше да бъде спечелена без многоликата, вечно млада и непобедима ,,Червена армия” от градовете и селата с България. За седем десетилетия тези млади и стари мъже, жени и деца от различни поколения създадоха един по-добър свят, разположен в светлото, озониращо, пречистващо пространство на свещените четири букви. Без АРМЕЙЦИТЕ от трибуните, живите вериги, митингите, шествията и многохилядните десанти в страната и в Европа ЦСКА нямаше да издържи по безкрсйните фронтове на необявената война.
Без тази общност и България нямаше да е същата. Червените сърца превърнаха спортното поле в арена на съпротива срешу диктатурата, мафията, двойните стандарти, демагогията и криминалните ,,правила”. Тази битка е много дълга, но победите на по-добрата България показаха на примирените, отчаяните и безразличните, че винаги има шанс срещу Злото. Стига да носиш огъня на Доброто в себе си…
По неписана скала на човешките ценности ЦСКА е символ на достойнството, воинската чест и благородството на по-силния. Огледайте се около себе си в живота и безпогрешно ще фиксирате примерите в едната и другата посока. Облечете ги в спортен екип и ги поставете на везните на Времето от май 1948г. , когато се ражда ФЕНОМЕНЪТ ЦСКА, до наши дни. Хората и събитията де сменят, но родовата ДНК остава непроменена.
Отново, както и преди десет години, подчертавам, че ,,Червената библия” не е написана, за да противопоставя хората по клубен или друг признак. Няма спор, че нормалните, почтени фенове от рсзлични цветове носят хуманния смисъл на състезанието. Тези страници проследяват пътя на един необикновен отбор, който от своето раждане е надскочил спортната си мисия, за да се превърне в социален фактор, обединяващ съмишленици според определена морална и културна идентичност. Ето защо казваме, че ЦСКА е повече от отбор! Също като ,,Барселона” за каталунците…
Наясно съм, че формулирах тежки квалификации за вечния съперник от ,,Герена” и за новоизлюпилия се ,,проект” от Делиормана. Най-вече що се отнася до морал, манталитет и задкулисна практика. Няма как да бъде различно, тъй като за близо четири десетилетия на медийна сцена пиша и говоря по съвест. Така чувствам и виждам живота, без д се съобразявам с фалшивата ,,политкоректност” на некоректните и лицемерните.
Слагам точката на тази книга без претенция за истина от последна инстанция и с надежда за още по-оптимистично продължение след 10 години. Естествено, с вярата в триумфалния финал на юбилейния сезон още през пролетта на 2018г. Дори обаче да не се случат титла и купа още сега, ЦСКА ще ги спечели в най-близко бъдеще. Вярвам във вечната незалязваща червена звезда. (ТОВА Е ЛЮБИМОТО МИ ИЗРЕЧЕНИЕ
) ЦСКА наистина е повече от отбор, защото означава живот, събран в свещените четири букви, с които започва азбуката за наколко поколения българи. Както пее сектор ,,Г” : ,,И преди, и сега шампион е ЦСКА!” . Въпреки всичко и напук на враговете, отворили необявената война преди 70 години…
P. S. Книгата е предадена за печат на 28 февруари 2018г. и отразява събитията до тази дата.”
ВЕЛИКООООО!
radostinov
на 15.05.2022 в 05:29:23 #5Единственото желание ми е да се играе по правилата пък нека по добрия победи
na_kolene
на 15.05.2022 в 05:25:43 #4Да, днес е мачът на сезона. Играят гордостта на София и България - великият Левски и отборът известен най-вече с географията си ЦСКА-Сф. Синьо море ще залее София и в тази връзка искам да посъветвам добралите се до столицата поддръжници на чорбата да бъдат максимално тихи и незабележими, такива каквито са в ежедневието си.
Добре би било /за тях/ да се съберат някъде около театър София /примерно/ и от там по коритото на канала да се придвижат до сектор Гъ.
1948asentseto
на 15.05.2022 в 05:24:08 #3Хайде, ЦСКА!
Днес си взимаме това, което е наше!
cvetomirmagnitski
на 15.05.2022 в 05:18:44 #2Обръщам се към футболистите. Момчета, горе главите! Усмихнете се и вярвайте в себе си! Щом сте в ЦСКА, значи имате нужните качества, но и нужния характер. Днес отново е време за мъже, а вие сте такива и сте го доказали. Стъпете на терена здраво, като истинска армия. Погледнете всеки един по трибуните и знайте, че той ви обича, вярва във вас и разчита на вас. И не само за феновете, които ще са на стадиона. ЦСКА е социален феномен, институция. Помислете за всеки един пред телевизора, за всеки един "армеец" по целия свят. Някъде, в някое малко селце, там има едно дете. Сигурно е сложило календара на отбора над леглото си. Сигурно е погледнало първо него, когато се е събудило. Сигурно мислите му до 17:00 часа ще са насочени само към големия мач. Играйте за него, за това дете и за още десетки хиляди, за милиони фенове на ЦСКА. Разберете, отговорността, която носите е огромна. Но историята помни големите победи и големите сърца на терена. Бъдете такива, и заедно - един мощен "червен" юмрук. Напред, "армейци" - смело! За България и ЦСКА!
anatoli-iliev
на 15.05.2022 в 05:18:08 #1Време е за телеЖко на скара !! Бегом за биричките а ..телятината самаще скочи на скарата !!! Привет и успех на всички хора тук....тоест ..АРМЕЙЦИ !!