33 милиона са гражданите на друга държава, живеещи на територията на държава-член на ЕС през 2011 г.

Това показват официалните данни на Евростат, цитирани от money.bg.

Повече от една трета, или около 12,5 милиона европейци, са граждани на една държава-член на ЕС, които живеят и се трудят в друга страна-член на ЕС.
За България има официални данни, че около 0,1 на сто от общото население или приблизително 100 хиляди души са намерили препитание в рамките на страните от ЕС миналата година.

Анализите сочат, че близо 30 на сто от емигриралите в ЕС българи са се установили в Испания, 15 на сто - във Великобритания и 13 на сто - в Германия. По неофициални данни броят на българите, които търсят и намират сезонна работа в рамките на страните от ЕС достига половин милион души всяка година.

Най-голям брой граждани на друга държава, които живеят в страна-член на ЕС, се наблюдава в Германия - над 7 милиона души. Около 6 милиона чужденци живеят и се трудят в Испания, около 5 милиона - във Великобритания, по около 4 милиона - в Италия и Франция.

В относително изражение страната-член на ЕС, в която живеят най-много чужди граждани е Люксембург - близо 86 на сто населението на страната е съставено от граждани на други държави.

Според данните на Евростат - в рамките на 27-те страни на ЕС най-много се е увеличил броят на румънците, които търсят препитание в друга страна-член на ЕС - над 7 пъти. От 300 хиляди през 2001 г. - за десет години техният брой се е увеличил на над 2,2 милиона през 2011 г. Най-голяма група чужди граждани, които живеят на територията на ЕС са турските граждани - между 4 и 5 милиона през 2011 г.

Европейската статистика показва, че значително се увеличава броят хората, които се трудят на непълно работно време - през миналата година близо 20 на сто от европейците са декларирали, че упражняват трудова дейност на непълно работно време. Най-висок дял на работници на непълен работен ден се наблюдава в Холандия - близо 48 на сто.