Хърватия се готви да въведе законодателство, насочено към ограничаване на краткосрочните наеми, което цели да облекчи жилищната криза в туристически горещи точки, но това намерение предизвиква тревога сред собствениците на имоти, предава "Ройтерс".
Миналата седмица хърватският парламент одобри проектопакет от закони, но окончателното законодателство ще бъде прието след по-широка дискусия и вероятни промени.
Хърватия се присъединява към други европейски държави като Испания, Гърция и Унгария, които вече въведоха ограничения върху краткосрочните наеми в опит да се справят с недостига на жилища и да намалят цените за местните жители. През тази година градът-магнит за туристи Дубровник забрани издаването на нови лицензи за краткосрочни наеми в историческия си център, за да предотврати изселването на младите хора поради високите разходи за живот.
Хърватският министър на финансите Марко Приморац обяви, че новите закони ще увеличат данъците върху имоти, предназначени за краткосрочни наеми, но няма да засегнат жилища, които се използват за дългосрочно обитаване или са основно жилище на собствениците.
Според активисти от инициативата "Наематели заедно" това ще даде шанс за наемане на имоти на пазарни цени и ще помогне за възраждането на градове, където цели квартали остават празни извън туристическия сезон. "Това, което притеснява гражданите на Сплит, Дубровник и други крайбрежни градове, е, че те се обезлюдяват. Градът е мъртъв, а някой трябва най-накрая да признае този проблем", каза активистката Жаклина Юрич.
Туризмът формира около 20% от брутния вътрешен продукт на Хърватия и осигурява работа на приблизително 125 000 души в бизнеса с краткосрочни наеми. Много собственици на имоти обаче се опасяват от последиците на новото законодателство.
"Собствениците на апартаменти са в паника. Много от тях са взели заеми, инвестирали са в имотите и сега всичко това е поставено под въпрос," каза Юрица Репинц, собственик на агенция за наеми в Загреб.
Клаудия Капурал, която отдава апартамент чрез агенция, предупреди, че новите данъци ще се увеличат значително. Тя също така критикува разпоредба, според която 80% от наемателите в жилищни сгради трябва да се съгласят за отдаване на имот под наем, което според нея ще бъде трудно постижимо.
Някои собственици прогнозират, че много апартаменти ще останат затворени, а цените за наем може да се повишат с около 20% през следващата година.