Самолет на авиокомпания Virgin Atlantic, извършващ полет от Лос Анджелис до Лондон, по време на полета е превишил скоростта на звука, съобщи сп. Popular Mechanics.
Отбелязва се, че на височина от около 11 км самолетът Boeing 787-9 Dreamliner е попаднал във височинно струйно течение, поради което е успял да достигне скорост от 1285 км/ч, докато на тази височина скоростта на звука е 1062 км/ч, а обичайната скорост на такъв самолет е 902 км/ч.
Независимо от това, въпреки това ускорение, самолетът е пристигнал в Лондон само 48 минути по-рано от времето по график.
По-късно пилотът на този самолет Питър Джеймс написа в "Туитър", че никога в 25-годишната си кариера на пилот не е срещал такъв попътен вятър.
Almost 800 mph now never ever seen this kind of tailwind in my life as a commercial pilot !! (200 mph tailwind ) pic.twitter.com/0XGTkEP9EB
— Peter James (@jetpeter1) February 19, 2019
дкми
на 27.02.2019 в 09:31:10 #2Борянке, много анализи много нещо.... скрост спрямо въздуха, спрямо земята... визуални и звукови ефекти.... искам и аз от същите наркотици.....
boriana-mileva
на 23.02.2019 в 16:12:44 #1Заглавието е невярно, самолетът изобщо не е превишил скоростта на звука! Когато един самолет превиши скоростта на звука, тоест скоростта му спрямо ВЪЗДУХА, в който лети стане по-висока от скоростта на разпространение на звука в този въздух, се случват няколко неща. Чува се един гръм, появява се един конус във въздуха след самолета и едни оптични/визуални ефекти. Нищо подобно не се е случило, защото самолетът си е летял с нормалната си скорост спрямо ВЪЗДУХА, в който лети. Необикновеното е, че е попаднал в по-силно попътно въздушно течение/поток (stream), поради което скоростта му спрямо ЗЕМЯТА се е оказала рекордно висока за времето, когато е бил в този поток. Почти всички полети над северния Атлантик са или в насрещен, или в попътен поток/вятър и затова в едната посока полетът обикновено е по-кратък, отколкото в другата. Необикновеното в този случай е, че за кратко самолетът е попаднал в много бърз попътен въздушен поток и скоростта му спрямо ЗЕМЯТА се е оказала рекордно висока.