Броят на жертвите от горските пожари в Мауи достигна до 93, което го прави най-смъртоносният горски пожар в САЩ от повече от век, и общият брой вероятно ще нарасне през следващите дни, тъй като екипи за търсене с кучета продължават да обхождат руините на изгорелия град Лахайна, предава Ройтерс.
Мащабът на щетите стана по-ясен с напредването на претърсването на района, четири дни след като бързо развиващ се пожар изпепели историческия курортен град Лахайна, заличавайки сгради и стопявайки металните части на автомобили.
Разходите за възстановяване на Лахайна се оценяват на 5,5 милиарда долара, според Федералната агенция за управление на извънредни ситуации (FEMA), с повече от 2200 повредени или унищожени сгради и повече от 850 хектара изгорена площ.
Губернаторът на Хавайските острови Джош Грийн предупреди на пресконференция в събота следобед, че броят на жертвите ще продължи да расте с напредването на спасителите. Кучета, обучени да откриват тела, са обиколили само 3% от района на търсене, каза началникът на полицията в окръг Мауи Джон Пелетие. Стотици хора остават в неизвестност.
Длъжностни лица обещаха да проучат щатските системи за известяване при извънредни ситуации, след като някои жители се усъмниха дали е направено достатъчно, за да бъдат предупредени, преди пожарът да завладее домовете им. Някои бяха принудени да навлязат в Тихия океан, за да избягат.
Сирените, разположени на острова, предназначени да предупреждават за предстоящи природни бедствия, не са се задействали, а широкоразпространените прекъсвания на електрозахранването и мобилните мрежи са възпрепятствали други форми на предупреждение.
Главният прокурор на щата Ан Лопес каза, че започва преглед на действията на местните служби преди и по време на пожара, докато Грийн каза пред Си Ен Ен, че е разпоредил преглед на реакцията при извънредни ситуации.
Длъжностни лица описаха "кошмарно" съчетание от фактори - включително повреди в комуникационната мрежа, пориви на вятъра със скорост до 130 км/ч от крайбрежен ураган и отделен горски пожар на десетки мили разстояние, което направило почти невъзможно координирането в реално време с Агенцията за управление на извънредни ситуации, която обикновено издава предупреждения и заповеди за евакуация.
"С течение на времето ще можем да разберем дали бихме могли да защитим по-добре хората", каза Грийн. Той добави, че множеството пожари и опасните ветрове създават изключително трудни условия.
Броят на загиналите превърна пожара, който избухна във вторник, най-тежкото природно бедствие на Хавайските острови, надминавайки цунамито, което уби 61 души през 1960 г., година след като Хавайските острови станаха щат на САЩ.
Загиналите са и повече от 85-те жетви на пожар през 2018 г. в град Парадайз, Калифорния, което беше най-високият брой жертви от пожар от 1918 г., когато пожарът в Клокет, в щатите Минесота и Уисконсин взе 453 жертви.
Местните власти са осигурили хиляда хотелски стаи за хора, които са загубили домовете си, и уреждат имоти под наем, които да служат като жилища за засегнатите семействата, в коите те ще бъдат настанени безплатно, каза Грийн. Повече от 1400 души са настанени в аварийни приюти.
Властите започнаха да пускат жителите обратно в западната част на остров Мауи в петък, въпреки че изгорялата зона в Лахайна остана отцепан. Длъжностни лица предупредиха, че там може да има токсични изпарения от тлеещи зони и казаха, че издирвателните операции продължават.