Около една трета от всички дървесни видове в света са застрашени от изчезване според публикуван днес глобален индекс, предупреждаващ, че климатичните промени могат да доведат някои гори до колапс на екосистемите, информира "Франс прес".
Разчистването на земя за земеделие - както посеви, така и животновъдство - и дърводобивът са най-голямата заплаха за дърветата, се подчертава в доклада "Състоянието на дърветата в света", като се добавя, че климатичните промени също "имат ясно измеримо въздействие".
Проучването е разгледало рисковете за 58 497 дървесни вида по света и е установило, че 30 процента (17 500) са застрашени от изчезване, като още седем процента са посочени като "вероятно застрашени".
За 21% от видовете е нямало достатъчно данни за оценка, а малко над 40% са определени като "незастрашени".
Известни дървета като магнолии са сред най-застрашените, докато дъбовете, кленовете и абаносовите дървета също се смятат за застрашени.
Установено е, че около 142 дървесни вида са изчезнали, а повече от 440 имат по-малко от 50 отделни дървета в дивата природа.
"Много дървесни видове са на ръба на изчезване, някои представени от един последен жив индивид", подчертава в предговора към доклада Жан-Кристоф Ви, генерален директор на Фондация "Франклиния".
Той изтъкна, че е "шокиращо", че нивата на обезлесяване остават толкова високи, като се има предвид решаващата роля, която играят дърветата - осигуряване на местообитание за огромна част от животните и растенията в света, забавяне на климатичните промени чрез усвояване на въглерода и осигуряване на съставки за лекарства.
Бразилия, където се намират обширни части от тропическите гори на Амазония, които са все по-застрашени от огромна селскостопанска експанзия и сеч, има най-много дървесни видове (8 847), а също и най-голям брой застрашени дървета (1 788).
Но най-големият дял на застрашени видове е установен в тропическа Африка, особено на острови като Мадагаскар и Мавриций, където съответно 59% и 57% от дървесните видове са застрашени.
Докладът също така изрази опасения, че унищожаването може да се разпространи в екосистеми, засягайки общности от дървета.
Забележителни примери включват загубата на 1 млн. хектара видове смърч в Аляска и около 10 млн. хектара бор в Британска Колумбия.
Горските екосистеми могат да се сринат, когато са подложени на множество стресови фактори - като пожар, сеч и разпадане на местообитанията, - които имат потенциал да взаимодействат и да "предизвикат рязка екологична промяна".
"Въпреки това климатичните промени имат потенциала да се превърнат в основен двигател на срива в повечето, ако не и във всички видове горска екосистема", подчертава Адриан Нютон, директор по природозащитна екология в Университета в Борнмът.
Въздействията от променящия се климат и суровото време - изброени като пряка заплаха за повече от хиляда вида - включват изместване на местообитанията, увеличаване на бурите и наводненията, както и повече пожари, вредители и болести.