Учени в САЩ установиха най-високите нива на затоплящия планетата въглероден диоксид (СО2) в атмосферата на Земята, откакто са започнали замерванията, провокирайки нова тревога във връзка с неумолимото нарастване на емисиите на газове с парников ефект, причинени от дейността на човечеството, съобщава "Франс прес".
Обсерваторията Мауна Лоа в Хавай, която проследява нивата на СО2 в атмосферата от края на 1950-те години насам, е регистрирала 415,26 частици на милион (ppm) миналата събота (11 май).
Също така за първи път в историята обсерваторията е измерила дневна долна граница над 415 ppm.
Последният път, когато атмосферата на Земята е съдържала толкова количество СО2, е бил преди повече от 3 млн. години, когато нивата на световния океан са били няколко метра по-високи и части от Антарктида са били покрити с гори.
"Това показва, че ние изобщо не сме поели по пътя на опазването на климата. Количеството продължава да нараства и става все по-голямо година след година", изтъква проф. Волфганг Лухт от Института за изследване на въздействието върху климата в Потсдам, допълвайки: "Това количество трябва да се стабилизира."
Но далеч от стабилизиране, нивата на СО2 - един от трите парникови газа, които се произвеждат при изгарянето на изкопаеми горива, - се покачват все по-бързо.
Проф. Ралф Кийлинг, директор на Програмата за СО2 на Института по океанография "Скрипс", подчерта, че тенденцията вероятно ще продължи и през 2019 г., която вероятно ще бъде година на климатичното явление Ел Ниньо, при което температурите се покачват заради по-топлите океански течения.
"Средният темп на растеж остава много висок. Увеличението от миналата година вероятно ще бъде около три частици на милион, докато средната стойност през последните години е 2,5 ppm", обяснява проф. Кийлинг, добавяйки: "Вероятно виждаме ефекта от меките условия на Ел Ниньо, в допълнение към продължаващото използване на изкопаеми горива."
Парижкото споразумение от 2015 г. призовава човечеството да поддържа повишаването на температурата на Земята на равнища, "доста под" 2 градуса по Целзий в сравнение с нивата от прединдустриалната епоха, и да я ограничи до 1,5 градуса, ако е възможно.
Последните четири години бяха четирите най-топли в историята и въпреки Парижкото споразумение и повишаването на обществената осведоменост за проблема, човечеството продължава да подобрява собствените си рекорди по отношение на емисиите, година след година.
Средната температура на повърхността на Земята вече се е повишила с 1 градус от прединдустриалните времена насам заради произведените от дейността на хората парникови емисии, алармира Междуправителствената експертна група по климатичните промени към ООН (IPCC), в която влизат хиляди най-авторитетни световни учени климатолози.
"Цялата човешка история е била в по-студен климат, отколкото сега", подчертава проф. Лухт и продължава: "Всеки път, когато работи двигател, ние отделяме СО2 и той трябва да отиде някъде. Той не изчезва по чудодеен начин, той остава в атмосферата. Въпреки Парижкото споразумение, въпреки всички речи и протести, ние не виждаме все още, че предприемаме необходимите действия."
Въпреки че има различия във връзка с това, какво биха представлявали "безопасни" нива на CO2 в атмосферата, налице е широк консенсус, че 350 ppm - ниво, надхвърлено в края на 1980-те години - ще предотврати неудържимо глобално затопляне.
Прагът от 415 ppm за първи път беше надхвърлен по-рано този месец и вече се е повишил допълнително.
"Достатъчно съм възрастен, за да си спомням, когато преминаването на 400 ppm беше много тревожно събитие", посочи д-р Гернот Вагнер, научен сътрудник в Харвардския университет.
chafeto
на 14.05.2019 в 21:07:01 #5Постоянно се "тръби" за намаляване на вредните емисии, а пакета "Макрон" иска да накара едни камиони с дизелови двигатели с работем обем 12-15 L да пъуват празни из Европа.
chafeto
на 14.05.2019 в 21:04:53 #4user avatar 82122 СЛЕДВАЙ GolaVoda на 14.05.2019 в 17:04:47 #2 "Цялата човешка история е била в по-студен климат, отколкото сега", подчертава проф. Лухт и продължава: "Всеки път, когато работи двигател, ние отделяме СО2 и той трябва да отиде някъде. Той не изчезва по чудодеен начин, той остава в атмосферата. ----------------- Защо го цитиране този демогог.. СО2 е в основата на живота.. СО2 отива в коралите, в дърветатат в тревата в нашите тъкани.. А цивилизацията се е зародила на топла.. преди 8000 години.. След стопяването на ледниците.. на студено цивилизация никога не е имало. //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Нерде въглерод, нерде въглероден двуокис (диоксид) Нали се сещаш, че човешкия (както и всеки друг) организъм може да понася въздействие с различни агенти до определено ниво. Минеш ли нормата... Знаеш какво става. После адаптивните възможности се изчерпват и се появяват нежеланите ефекти. А не ни е проблема само СО2. Човешката популация стана прекалено голяма, като една част от нея живее над ресурсните възможности на Земята. Човека е единствения вид, който не допринася за екологичното равновесие, напротив непрекъснато го нарушава. Опитваш се да си оптимист, няма лошо. Ама реаността е меко казано стряскаща.
GolaVoda
на 14.05.2019 в 17:07:10 #3Недейте да вярвате, че като става по-студено то е заради глобалното затопляне. Едни похарчени пари трябва да се отчетат. като къщите да тъщи..
GolaVoda
на 14.05.2019 в 17:04:47 #2"Цялата човешка история е била в по-студен климат, отколкото сега", подчертава проф. Лухт и продължава: "Всеки път, когато работи двигател, ние отделяме СО2 и той трябва да отиде някъде. Той не изчезва по чудодеен начин, той остава в атмосферата. ----------------- Защо го цитиране този демогог.. СО2 е в основата на живота.. СО2 отива в коралите, в дърветатат в тревата в нашите тъкани.. А цивилизацията се е зародила на топла.. преди 8000 години.. След стопяването на ледниците.. на студено цивилизация никога не е имало.
GolaVoda
на 14.05.2019 в 17:01:36 #1В геоложкото минало нивата на СО2 са били много по-високи. защо е така, като не е имало фабрики и леки коли?? и какво спасяваме с тази медийна истерия за високи нива на СО2..