В Антарктида в настоящия момент се топят около 160 млрд. тона лед на година, което е два пъти повече от времето, когато за последно на континента е правено изследване по въпроса, съобщава БиБиСи, позовавайки се на научна публикация в сп. "Geophysical Research Letters".

Новата оценка идва от данните на европейския сателит „Криосат", който е оборудван с радар, който специално е проектиран да измерва формата на ледената покривка.

Топенето на ледовете на Белия континент е достатъчно да вдигне нивото на световния океан с около 43 мм на година.

Новото изследване се основава на измервания в продължение на три години - от 2010 до 2013 г., както и актуализира наблюденията, направени от други сателити в периода между 2005 и 2010 г.

„Криосат" ни даде ново разбиране за това, как Антарктида се е променила през последните три години и ни позволи да проучим почти целия континент", обясни водещият автор на изследването д-р Малкълм Макмилън. „Ние установихме, че топенето на ледовете продължава да е най-силно изразено в Западна Антарктида. В Източна Антарктида ледената покривка остава горе-долу запазена".

„Криосат" беше изстрелян в Космоса от Европейската космическа агенция през 2009 г., като задачата на сателита е да регистрира промените на двата полюса на планетата.