Южна Европа се подготвя за сериозна суша и недостиг на вода през това лято, предава "Ройтерс".
Климатичните промени изтощиха подземните водни запаси, като резултатът е изключително сухи почви в Испания и Южна Франция. Ниските нива на реки и резервоари заплашват производството на хидроенергия за предстоящото лято. Изследователи от Европейския съюз предупреждават, че Европа се насочва към още едно брутално лято, след като през миналата година континентът претърпя най-горещото лято и рекордна суша в историята за последните 500 години.
Най-тежко засегната държава до момента е Испания. Хорхе Олсина, професор по географски анализ в Университета на Аликанте, предупреди: "Ситуацията със сушата ще се влоши това лято". Испания вече се е обърнала за спешна помощ към Европейския съюз, като министърът на земеделието Луис Планас предупреди, че "ситуацията, произтичаща от тази суша, е от такъв мащаб, че последиците и не могат да бъдат предотвратени само с национални средства", според писмо от 24 април, изпратено до Европейската комисия и видяно от Ройтерс.
Сушата не засяга само Южна Европа. В Африка също преживяват най-тежката суша от десетилетия, а в Аржентина историческа суша удари производството на соя и царевица.
Прогнозите за по-чести и по-тежки суши в Средиземноморския регион, където средната температура вече е с 1,5°C по-висока спрямо преди 150 години, съответстват с предвижданията на учените относно влиянието на климатичните промени в региона.
Въпреки тези дългоочаквани предупреждения, подготовката за методи за спестяване на вода, като прецизно оросяване, или подмяна с по-устойчиви на суша култури , като слънчогледи, продължава. Франция излиза от най-сухата зима от 1959 година насам. Аларми за "криза" от суша вече са активирани в четири префектури, ограничавайки неприоритетното ползване на вода, включително за земеделието, според правителствения уебсайт Propluvia.
В Испания, където валежите през април тази година бяха с по-малко от половината от средните, хиляди хора разчитат на доставки с вода от превозни камиони, а региони като Каталуния въведоха ограничения в ползването на вода.
Някои фермери вече докладват за загуби до 80%, засегнати са зърнените култури и маслодайните растения, според земеделските групи. Испания е отговорна за половината от производството на маслини в Европейския съюз и за една трета от плодовете, според Комисията.
Подобни проблеми може да възникнат и в Италия, където до 80% от водните ресурси на страната се използват за земеделие. С тънкото покритие на снежните покривки на планините и ниската влажност на почвата, италианските фермери планират да намалят засаждането на летни култури на площ, по-малка с 6% спрямо миналогодишната, според национални данни за намеренията за засаждане.