Защитата срещу COVID-19, предлагана от две дози от ваксините на Pfizer/BioNTech и Оксфорд/AstraZeneca, започва да изчезва в рамките на шест месеца, подчертавайки необходимостта от подсилващи дози. До това заключение са стигнали изследователи във Великобритания, информира "Ройтерс".
След пет до шест месеца ефективността на препарата на Pfizer в предотвратяване на заразяване с COVID-19 в месеца след втората доза е спаднала от 88% на 74%, е показал анализ на данните, събрани в британското проучване ZOE COVID.
За ваксината на AstraZeneca ефективността е паднала от 77% на 67% след четири до пет месеца.
Проучването се основава на данни от повече от 1 млн. потребители на приложение, сравнявайки съобщавани заразявания при ваксинирани участници със случаи в неваксинирана контролна група.
Необходими са повече данни за по-младите хора, тъй като участниците, чиито ваксини са били поставени до шест месеца назад във времето, са били по-възрастни, тъй като тази възрастова група е била приоритетна при първото одобрение на ваксините, казват авторите на изследването.
ZOE Ltd е основана преди три години, за да предлага персонализирани хранителни съвети въз основа на тестови комплекти. Приложението на компанията COVID Symptom Study е инициатива с нестопанска цел в сътрудничество с "Кралския колеж" в Лондон и финансирана от Министерството на здравеопазването и социалните грижи.
При най-лошия бъдещ сценарий защитата може да падне под 50% за възрастните хора и здравните работници до зимата, отбеляза Тим Спектор, съосновател на ZOE Ltd и главен изследовател за проучването.
"Това поставя на фокус тази необходимост от някакви действия. Не можем просто да седим и да виждаме как защитата бавно изчезва, докато заразените са все още много и шансът за заразяване също е висок", коментира Спектор пред телевизия Би Би Си.
Великобритания и други европейски държави планират кампания за поставяне на бустерни дози срещу COVID-19 по-късно тази година, след като водещи съветници по ваксините предупредиха, че може да се наложи да се поставят трети дози на възрастните хора и най-уязвимите от септември.
Правителството на САЩ се готви да осигури трети бустерни дози, започвайки от средата на септември, на американците, които са преминали първоначалния ваксинационен курс преди повече от осем месеца.
"Това е напомняне, че не можем да разчитаме само на ваксини, за да предотвратим разпространението на COVID", казва Саймън Кларк, доцент по клетъчна микробиология в Университета в Рединг, който не е участвал в проучването.
Той предупреди, че резултатите може да са изкривени от скока на общия брой заразени във Великобритания през юли.
Отделно британско проучване установи миналата седмица, че защитата както от ваксината на Pfizer/BioNTech, така и от ваксината на AstraZeneca срещу сега преобладаващия "Делта" вариант на коронавируса отслабва в рамките на три месеца.
Проучването на Оксфордския университет установи, че 90 дни след втората доза на ваксината на Pfizer или AstraZeneca, тяхната ефикасност при предотвратяване на заразявания е спаднала съответно до 75% и 61%. Това е спад съответно от 85% и 68%, регистрирани две седмици след втора доза.
ilian-mavrov
на 25.08.2021 в 23:21:07 #4Един шмекер от Мадрид дето на Славун тъст щеше да става обеща "да ни оправи" за 800 дни.Пък взе че той си оправи аритметиката.
Mithrandir
на 25.08.2021 в 22:18:55 #3Тези изроди се опитват да погубят човечеството. Но няма да успеят, защото Бог е с нас!
borisil
на 25.08.2021 в 18:31:31 #2Искат пари. Трябва закон 1. за глоби за фарма за не качествени ваксини. 2. Преди ревакцинация бесплатен тест на антитела, ако няма, само тогава човек ще реши за 3 игла
ce
на 25.08.2021 в 15:31:44 #1начи от рекламираните 99% защита сега тук се споменавт някакви си 85 които от горе на всичко спадали ... и естествено вече се казва, че не можело само на ваксините да се разчита някои изненадани нациваксита? едва ли могат да усетят как им подменят фактите, а те чакат ли чакат 800ния ден