Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Националната асоциация на млекопреработвателите (НАМ) са обезпокоени, че българските потребители са принудени да плащат неоправдано високи цени за основни стоки.

В своя позиция, разпространена до медиите, двете асоциации настояха за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители.

Асоциациите посочват, че тяхно проучване показва, че през "последната една година се установяват сериозни, обезпокоителни и изключително неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, особено в категорията на млечните продукти, където надценката при крайните продажни цени достига до 100% и над 100%". В резултат на тези практики българските потребители са принудени да плащат неоправдано високи цени за основни стоки и парадоксално - в България цените на основни хранителни продукти са по-високи отколкото в Австрия и Германия, където стандартът на живот е несравнимо по-висок, изтъкват асоциациите. 

И КЗК днес видя, че цените скачат

И КЗК днес видя, че цените скачат

Комисията уверява, че през последните години е извършван мониторинг на конкурентната среда на пазара

АИКБ и НАМ смятат, че трябва да се предприемат незабавни действия и мерки с цел защита на принципите на свободния пазар, свободната конкуренция, интересите както на българските производители и преработватели, така и на крайните потребители.

Двете асоциации обявиха, че са "за" всички подходящи мерки в тази посока и изтъкват, че за осигуряване на устойчивост на решенията следва да се предприемат мерки, които да създадат условия за повишаване на конкуренцията, подкрепа на българския бизнес и адекватност на пазарната среда.

За да се противодейства ефективно на някои нелоялни практики, е наложително засилване на контрола от страна на съответните държавни институции. Това включва координирани действия между Комисията за защита на конкуренцията, Националната агенция за приходите, Комисията за защита на потребителите и други релевантни органи, съветват АИКБ и НАМ. И допълват, че тези институции са овластени и обезпечени с необходимите ресурси, за да извършват задълбочени и внезапни проверки по цялата верига на доставки - от производител до краен потребител. Ключов аспект на тези проверки трябва да бъде събирането и публикуването на информация за целите на потребителите. Тази прозрачност ще позволи на потребителите и регулаторните органи да идентифицират неоправдани увеличения и спекулативни практики, посочват работодателите и млекопреработвателите.

Според тях законодателната рамка в голяма степен дава достатъчна възможност за елиминиране на потенциални вратички и гаранция, че правилата не могат да бъдат заобиколени чрез сложни корпоративни структури или трансферно ценообразуване при сделки между свързани лица.

Тези мерки, заедно със сътрудничеството между институциите, ще активизират механизма за регулация и контрол, който да възстанови баланса на пазара и да защити интересите на българските производители и потребители, подчертават АИКБ и НАМ.

Недоволството от цените на храните - основателно според Йотова

Недоволството от цените на храните - основателно според Йотова

Нищо не оправдавало поскъпването в момента