От тази година България вече не е на първо място в ЕС по най-нисък данък печалба сред страните-членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, се казва в съобщение на търговско-промишлената палата.
С предвидените промени от 2017 г. Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите там ще бъде значително намалена - от 19% за големите фирми и 10% за малките и средни фирми е въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании.
В Унгария за 2017 г. се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - тя скочи със 17,5% (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори.
"Вижда се, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария се намалиха с 5 процентни пункта", подчертаха от БТПП.
Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, разтревожени са работодателите.
Пантю
на 19.02.2017 в 15:05:23 #2България и отрицателен данък да въведе, пак няма да има сериозни инвеститори! Плаши ги управлението на ГЕРБ и по-специално на Бойко Борисов! Не се знае, това което е решил сутринта, дали няма да го промени след обяд, след като му се обадат от Вашингтон, или Брюксел!! Вижте само колко милиарда инвестиции са влезли в България при управлението на кабинетите Кобурготски и Станишев и колко милиарда от тях са се изнесли от страната при управлението на ГЕРБ!
ce
на 17.02.2017 в 12:26:09 #1има една особеност, има държави които официалните им данъци са едни, но имат специални договори с отделни фирми за значително по-ниски данъци така, че на практика бг никога не е била с най-ниските корпоративни данъци