Бизнесът е доволен от решението на парламента, който прие Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност, регулиращ достъпа до българския пазар на труда на работници-чужденци.
С усилията на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и на „неколцина прагматично мислещи народни представители” в чл. 18 на Закона бе записано, че брутната заплата на висококвалифицираните работници от трета държава трябва да е най-малко 2 пъти по-висока от средната работна заплата в България, съгласно наличните данни за последните 12 месеца преди сключването на трудовия договор.
Този размер е много по-приемлив от първоначално предложеното в законопроекта възнаграждение, което беше трикратно по-високо от средната работна заплата, коментират работодателите.
Преди влизането на Закона в пленарна зала, Комисията по труда, социалната и демографската политика отхвърли предложението на народните представители Мартин Димитров, Румен Христов, Делян Добрев и Петър Кънев за привеждане на възнаграждението до предвидения размер в съответната европейска директива, който е 1,5 пъти средната работна заплата за страната.
Така в доклада по законопроекта беше записано като задължително условие за решение за упражняване на висококвалифицирана заетост брутната заплата на работника-чужденец от трета държава да е 3 пъти по-висока от средната в страната.
Това обаче е оценено като неприемливо от АИКБ, предвид европейската директива по въпроса и практическото му решение в страни-членки на ЕС като Германия и Унгария.
Реформаторът Мартин Димитров в пленарна зала изложи убедително аргументите на работодателите и в резултат окончателно приетият долен праг за възнаграждението на чуждестранните работници от страни извън ЕС става 2 пъти средната работна заплата за България, а не 3 пъти, каквото беше предложението на Комисията.
bcat
на 15.04.2016 в 11:47:02 #2Е защо не дадете тези пари на нашите специалисти, ама ще викаме чужди специалисти?!? Толкова много млади хора излизат от университетите, вместо да ги стимулирате, вие ще ги изгоните от България! Дъщеря ми работи в чужбина и е SAP специалист, но заплатата и е по-ниска от заплатите на местните специалисти. Само ние в България може да сме наопаки на всички разбирания за заплащане и стимул на младите хора. Срамота! Нито стимулирате раждаемостта и детските, нито младите специалисти!!!
Пантю
на 13.04.2016 в 19:39:59 #1От къде на къде! С такова законодателств, официално се превръщаме в неоколониия и се унизяваме, като народ! Не съм, съгласен да работя една и съща работа с някакъв чужденец и да получавам два пъти по ниска заплата от него! Кои с помощта на продажни управленци и защо ни превръщат нас българите в новият вид роби, а държавата ни в нео-колония?