Банковата система ще бъде натоварена и тогава идва ролята на работещия капиталов пазар. Това заяви пред Bulgaria ON AIR изпълнителният директор на Българската фондова борса доц. д-р Маню Моравенов. Той е един от авторите на документ с антикризисни мерки, изготвен от Лабораторията за научно-приложни изследвания към ВУЗФ.

По негови думи целта на този документ е не непременно да получат обратна връзка от правителството, а да помогнат на бизнес сферата у нас.

Той обясни, че част от предложените мерки вече са в ход.

Нашите мерки разглеждат текущата ситуация и бързите действия, които трябва да се направят, за да се спасят бизнесите и минимално да се отрази кризисната ситуация - много бързо финансиране от правителството, посочи доц. Моравенов.

Той обясни, че първата мярка е свързана с управлението на резерва на държавата и може да се приложи веднага. По негови думи Фондът за развитие на капиталовите пазари може да осигури ликвидност на икономиката след първото стабилизиране и това е по-дългосрочна мярка, по която обаче трябва да се работи веднага.

Доц. д-р Моравенов начерта първите мерки - данъчни облекчения, директно финансиране, опрощаване на някои задължения.

Според него начинът за възстановяване е като се акумулират всички свободни парични средства, които може да бъдат насочени към икономиката. Той посочи, че Българската банка за развитие е съвсем нормално средство, което може да бъде използвано, както със заеми към банковата система, така и с финансиране на дребните бизнеси с гарантирани депозити. Можело да се използват и банковите гаранции, за да се осигури по-лесна търговия и производство.

"Случва се много бърза рецесия във второто тримесечие. Големият въпрос е дали ще има продължение. Анализите са по-скоро свързани с рецесия в това второ тримесечие", заяви доц. Моравенов. Той посочи, че индустриите, които в момента имат добри доходи, свързани с пандемията, не са голям процент от икономиката ни. От друга страна, технологиите по негови думи ще имат бързо развитие, което няма как да не се отрази в бъдеще.