Земеделските стопани ще получат цялата предвидена държавна помощ от 325 млн. лева за второто полугодие по споразумението за негативното икономическо въздействие от войната в Украйна, увери служебният земеделски министър Георги Тахов на среща с браншови организации от сектор "Земеделие" в Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Припомняме, че няколко земеделски организации обявиха, че са в готовност за протести, ако държавата не им изплати дължимите над 300 милиона лева. Въпреки че изплащането на втория транш от т. нар. "украинска помощ" трябваше да са приключили до 30 септември, това така и не се случи.
На срещата днес са обсъдени сроковете за разплащането на втория транш по схемите за "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна". Информация беше оповестена от пресцентъра на МЗХ.
Тахов е категоричен, че в резултат от проведените разговори с Министерството на финансите (МФ) на земеделците ще бъде изплатена цялата сума, регламентирана в споразумението на властта с браншовите организации от февруари 2024 г., въпреки че средствата не са били заложени в Бюджет 2024. По думите му, след одобряването от служебния кабинет на допълнителните 200 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г., МЗХ има готовност за бързо разплащане на средствата. Очаква се само получи разрешение от Брюксел, след като е изпратена нотификация за държавната помощ. Останалите 125 млн. лева ще бъдат изплатени до края на ноември. Тахов каза още, че за декември е предвидено изплащането на основното подпомагане на доходите за устойчивост земеделците.
Същевременно Управителният съвет (УС) на ДФЗ гласува на свое заседание предоставянето на финансовата подкрепа в размер на 200 млн. лв. На земеделските стопани по двете схеми за държавни помощи. 100 млн. лв. Се отпуската по схема "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна", а другите 100 млн. лв. - по схемата "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна".
Максималният размер на помощта е до 280 000 евро (547 632 лв.) на предприятие с дейност в първичното производство на селскостопански продукти. Таванът се прилага за целия период на действие на Временната рамка (март 2022-декември 2024), като се взима предвид размерът на всички получени помощи от конкретния земеделски стопанин.
От МЗХ припомнямет, че през пролетта ДФЗ изплати пълния размер на първия транш от двете украински схеми в размер на над 330 млн. лв. Подпомагане е предоставено на над 52 000 земеделски стопани.
БНР информира, че след срещата в МЗХ земеделците обаче остават в протестна готовност. По думите им няма конкретно решение кога и по какъв начин да бъдат отпуснати част от средствата по втория транш за плащанията по тази помощ.
Земеделските производители не са доволни от липсата на обещание и обвързаност с конкретни срокове за отпускането на последните 125 милиона лева от украинската помощ. Освен това в разговорите в МЗХ не са присъствали представители на финансовото министерство, а министърът на финансите Людмила Петкова не е в страната. Затова земеделците ще изчакат още няколко дни, за да се осъществи и среща с МФ, като се надяват на нея да бъде договорена конкретна дата за отпускането на цялата сума общо от 325 милиона лева.
От бранша искат и лична гаранция от премиера Димитър Главчев, че договореното плащане бъде извършено в следващите дни.
Членовете на браншовите организации ще бъдат запознати с резултатите от срещата, като от развитието на ситуацията и от нагласите на производителите ще стане ясно ще има ли ефективни протестни действия.
"Това, което имаме единствено, е решение на УС на ДФЗ - за изплащане на 200 милиона лева. Имаме решение на Управителен съвет за изплащане на преходна национална помощ за животновъдите, но като цяло ние нямаме нито една ясна гаранция кога и как ще бъде изплатен втори транш на втори транш на украинската помощ", коментира след срещата съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев.