От металургичният гигант „Арселор Митал" са потвърдили пред министъра на икономиката намерението на компанията да участва в покупката на 71% от капитала на „Кремиковци".
Представител на „Арселор Митал" посочи, че компанията има възможност да се справи с тежката ситуация в „Кремиковци" и да намери правилния път, по който да бъдат решени проблемите.
Икономическият министър отказа какъвто и да било коментар.
Припомняме, по-рано днес стана ясно, че представители на Лакшми Митал - собственик на една от най-големите компании за добив на стомана в света - „Арселор Митал" разговарят с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Най-големият брат във фамилията Митал е кандидат за покупката на 71% от „Кремиковци".
Изявление от Кремиковци
Изключително сме доволни да научим, че представители на висшето ръководство на „Арселор Митал" са имали работна среща с министър Петър Димитров във връзка с преговори за сделка по покупка на мажоритарния дял от 71%, собственост на Финметалс.
Новината бе приветствана от изпълнителният директор на Кремиковци АД, Гунтупали Джаганадам, по чиито думи: „Това ще гарантира дълготрайната стабилност в работата на комбината".
В срещата с министър Димитров са участвали представители на работната група от „Арселор Митал", оторизирана да води преговорите за българския металургичен комбинат.
Тя се води от Майкъл Вурт, съобщи пресцентърът на МИЕ.
Пред министър Димитров той е представил компанията, която е водеща в областта на стоманодобивното производство със 116 млн. тона годишно производство.
Министър Петър Димитров е декларирал пред работната група от компанията готовността на държавата да съдейства на новия собственик за решаването на проблемите в комбината, ако се реализират конкретни стъпки в посока изпълнението на плана за жизнеспособност и екологичните мерки.
„По информация на представителите на държавата в комбината текущите задължения за заплати продължават да не се изплащат редовно, въпреки подписаното споразумение с оперативното ръководство", обясни министър Димитров и поиска да се намери форма на гаранция за продължаване на безпроблемната работа на завода до идването на новия инвеститор.
В този контекст бе обсъждан вариант заводът да бъде взет под наем за няколко месеца до приключване на сделката.
Подобен договор за наем обаче може да бъде сключен от мажоритарния собственик - Прамод Митал, а не от държавата.
От „Арселор Митал" са направили анализ на най-спешните мерки, които трябва да се предприемат.
Преди ден индийският вестник „The Times ot Indiq" написа, че Лакшми Митал предлага 100 млн. евро за българския завод и поемане на дълговете.
Според изданието Прамод Митал очаквал оферта с 50 млн. евро по-висока от посочената.
Припомняме, консултантите от "Мерил линч" за намиране на нов основен инвеститор преди седмица потвърдиха, че Лакшми Митал е сред 7-те основни претенденти за комбината.
И днес продължават протестите на работници от "Кремиковци", зарад нередовното изплащане на заплатите.
Расъл у Расник
на 17.04.2008 в 17:31:34 #8...а малкия Митал се премести от единия крачол, в другия.
Stefano
на 17.04.2008 в 15:06:40 #7Тия нашите политици са ебати загубените заводите във Франция и Румъния на големия батко Митал стачкуват че не са им изплатени заплатите и няма инвестиции нашите ще му дават Кремиковци. В Румъния има десетки смъротонсни трудови злополуки понеже големия батко не инвестира в безопаснотст. Егати безумието. От трън та на глок.
IMRO
на 17.04.2008 в 04:17:52 #6Грозен е също колкото брат си, но бизнесът му е 1000 пъти по-успешен. Дано Кремиковци случи най-накрая на добър собственик... Ама не че ще ми липсва и да не случи...
Само Левски
на 16.04.2008 в 23:39:50 #5"Лакшми Митал - собственик на една от най-големите компании за добив на стомана в света - „Арселор Митал" разговарят с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров." От НЮЗА да се поправят, това е най-голямата металурчигна комапиня в света.Няма Американска, няма руска, няма европейска или китайска, която да може да се мери с Митал.Така че трябва да се радваме ако вземе комбината и пари трябва да даваме и 25% на държавата също.
Qiao Zhi
на 16.04.2008 в 22:20:25 #4За сужаление е нормален
Добри Божилов
на 16.04.2008 в 20:27:02 #3Какво се случва в Европа и САЩ с предприятие, което има повече разходи отколкото приходи? Фалира. Какво се случва в Европа и САЩ с предприятие, което не отговаря на екологичните норми? Закрива се. Какво се случва в Европа и САЩ с предприятие, което дължи стотици милиони на бюджета? Влизат квестори и разпродават на части. Какво се случва в България с предприятие, което отговаря на всички тези "изисквания"? Крепи се до последно и се наливат все повече и повече държавни помощи... Капитализъм по български.
Elephant
на 16.04.2008 в 17:47:33 #2Майсторе, прав си за Лакшми Митал. А на Бойчо бих му посочил един пример с един от многото заводи на Арселор в Северна Франция, в градчето Гандранж. Митал, след като купи преди около две години клатушкащия се Арселор, просто нагледно показа на социалистическия ЕС и Франция какво означава капитализъм. И намесата на Никола Саркози за спасяване на завода не помогна. Няма нужда от чугун, какъвто се излива в този завод, и работниците се препращат след преквалификация там, където се излива стомана. А тя се търси. Така се надявам да стане и с Кремиковци — от каквото има нужда, да се запази, което е шкарто — за претопяване. Не може всичко да е вечно и да виси на бюджетна издръжка.
Бойчо
на 16.04.2008 в 16:57:32 #1maistora, абе той, че е голям бизнесмен е ясно, но въпроса е дали ще бъде добросъвестен стопанин на Кремиковци.