26% за 2022 година ще бъде ръстът на приходите на софтуерната индустрията у нас, което я поставя в топ 3 сред индустриите в България по този показател.
Тези данни, които се основават на проучване на показателите на 5000 компании от сектора, бяха представени от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). На събитието взе участие и министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов.
"Прогнозата за 26% ръст се основава на консервативни данни, аз смятам, че този ръст ще надхвърли 30%, което е колосално голямо число в сравнение с икономиката. Спрямо нашите исторически данни смятаме, че до 5 години секторът ще бъде сред топ 3 на индустриите в България. Но ние имаме амбицията да бъдем първи", заяви председателят на БАСКОМ Доброслав Димитров.
Приходите на сектора достигат 7,3 милиарда лева, над 80% от които са от износ, а за 10 години оперативните приходи в общ план са се увеличили над 6 пъти. Това от своя страна пък представлява 4,5% от брутния вътрешен продукт на страната.
Амбициозни са и целите до края на 2026 година - заетите да достигнат близо 80 000, което ще е ръст с близо 35 000, износът да се повиши до 12 милиарда лева, а приходите от продажби - до над 15 милиарда.
Очаква ни нова технологична революция, сравнима с тази 90-те години, когато навлизането на интернет промени световната икономика - изкуственият интелект, подчерта Димитров. И именно това, освен възможност, представлява и голяма опасност, защото докато IT секторът ни е сред водещите в света, то България е на дъното по дигитализация на икономиката.
Пред сектора стоят и редица предизвикателства - като липса на достатъчно работна ръка например. Затова, призовават технологичните компании, следва да има смели реформи в образователната система, политика за привличане на специалисти от чужбина, създаване на нови училища с фокус технологии, както и предвидима данъчно-осигурителна политика за IT сектора.
"През месец някой се появява и обяснява, че трябва да увеличим данъците за "богатите", за IT специалистите. Тези хора не разбират, че това е зараждащата се средна класа в България. В целия регион дори премахват данъците върху сектора, за да привлекат инвестиции", посочи председателят на БАСКОМ.
"Няма друг сектор в българската икономика, в който да има толкова много компании на световно ниво, като през настоящата година сме свидетели на 7-годишен рекорд по инвестиции от близо половин милиард лева", изтъкна на свой ред министърът на икономиката Никола Стоянов.
Следва обаче фокусът да бъде към проблемите, добави той, като в този ред на мисли държавата следва да измести усилията си към толкова активното привличане на нови инвеститори на и без това наситения пазар, а да се погрижи за развитие на компаниите, които вече работят у нас. "Защото иначе се получава прекалено насищане на пазара, достигане на тавана, като компаниите започват да се самоизяждат."
Следва да се работи и по затварянето на бездната между индустрията, която е на световно ниво, и българските малки средни предприятия и държавна администрация, добави министърът.
Сред позитивните тенденции Николов пък изтъкна все по-сериозния интерес от ученици и родители към IT образованието.