БДЖ подари на 60 деца в неравностойно положение атракционно пътуване около София с парен локомотив по случай Международния ден на детето.
В атракционния детски влак пътуваха деца от столичните Домове за деца, лишени от родителска грижа „П.Р. Славейков", „Асен Златаров", Дома за деца в кв. „Драгалевци", както и деца от Кризисния център за деца, пострадали от насилие „Вяра, надежда и любов" в София.
Специалният влак беше композиран на първи перон, където очакваше своите малки пътници. Парният локомотив, предизвика истинска еуфория сред малчуганите.
Изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ" ЕАД, Чавдар Трендафилов и председателят на Съвета на директорите на холдинга - Велик Занчев, посрещнаха децата и ги поздравиха по повод празника.
„Тази година БДЖ успя да подари на нашите малки клиенти - децата, нашето ежедневие."
Това заяви изпълнителният директор на БДЖ Чавдар Трендафилов, който съпроводи десетките малчугани на Централна гара София, където им подариха едно незабравимо пътуване с парен локомотив по случай Международния ден на детето.
Целта, по думите на Трендафилов, е децата наистина да заобичат нашата железница със 125-годишна история.
„БДЖ за пореден път доказа, че е национално отговорна компания", изтъкна от своя страна председателят на Съвета на директорите към БДЖ Велик Занчев.
Той поздрави децата с празника и изтъквайки, че железницата винаги е била символ на прогреса, си пожела същите тези малчугани да проектират новите локомотиви и вагони на националния превозвач.
Ръководството на превозвача зарадва децата с различни подаръци по случай 1 юни. Всеки един от малките пътници на атракционния влак получи балон, шапка с логото на БДЖ, книжка с любопитни факти и снимки, свързани с богатото историческо наследство на българската железница, също торбичка с лакомства.
След раздаването на подаръците, локомотивът мощно изсвири и потегли с детския ретро влак, обгърнат от гъсти облаци пара. Парният локомотив привлече стотици възхитени погледи.
Представител на Музея на транспорта в Русе запозна младите пътници с интересни факти за развитието на жп транспорта в световен мащаб, за построяването на първата жп линия в България и създаването на Българските държавни железници.
На децата бяха раздадени мостри на стари железопътни билети, които бяха продупчени и проверени от началник-влака, за да бъде тяхното пътуване още по-реалистично.
На малчуганите бяха показани преносими експонати от музея в Русе като автентична железничарска сигнална свирка, изработена от кост, сигнално фенерче и др.
За по-голяма част от малките пътници разходката с парния локомотив около София беше тяхното първо качване във влак.
След завръщането на влака на Централна гара София децата се снимаха с парния локомотив.